LV
RU

Neļaujiet gripai sevi uzveikt!

Neļaujiet gripai sevi uzveikt!

Gripas slimnieku skaits Latvijā pieaug. Gripas vīruss izplatās strauji, un cilvēku uzņēmība pret to ir ļoti liela. Uzskata, ka gripas izplatīšanās vai pārnešana notiek gaisa pilienu veidā, kad ar gripu inficēts cilvēks klepo, šķauda vai runā. Vīruss iekļūst cilvēka degunā, kaklā vai plaušās un sāk vairoties, radot gripai raksturīgos simptomus. 


Dr. habil. med. LUDMILA VĪKSNA: „Ja cilvēks nav vakcinējies pret gripu un viņa ķermeņa temperatūra ir augsta, ir drebuļi, lauzoša sajūta kaulos, nespēks vai apetītes trūkums, un tas viss attīstās dažu stundu vai dienas laikā, tad noteikti nepieciešami pretvīrusu preparāti tieši gripas sakarā. Labi zināms un Latvijā pieejams ir remantadīns. Ja pārējie ģimenes locekļi vēl ir veseli, bet ciešā kontaktā ar saslimušo, tad profilaktiskā nolūkā, tikai daudz mazākā devā, šo preparātu var lietot epidēmijas laikā, lai nesaslimtu.”

 

Visraksturīgākā gripas pazīme ir pēkšņa simptomu parādīšanās – slimnieki bieži vien var precīzi noteikt slimības sākuma brīdi: parādās paaugstināta temperatūra, drebuļi, galvassāpes, slikta pašsajūta, sāpes acu ābolos, kaulos un muskuļos.

 

 

 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.