LV
RU

Rūpējies par sevi un apkārtējo vidi!

Rūpējies par sevi un apkārtējo vidi!

Nederīgos medikamentus varat nodot ikvienā Latvijas aptieka tīkla aptiekā! Mēs esam atbildīgi!


Kā pareizi uzturēt un pārbaudīt mājas aptieciņu?

Vienmēr saglabājiet zāles to oriģinālajā iepakojumā! Ja ir vairāki slimnieki, parakstiet zāles ar lietotāja vārdu – tas mazinās apjukumu un zāļu sajaukšanas iespēju. Pirms zāļu nodošanas aptiekā vēlams personīgos datus aizkrāsot!

Visas zāles glabājiet bērniem un mājdzīvniekiem nepieejamā vietā. Nemetiet medikamentus atkritumos, jo bēr ni un dzīvnieki tos var atrast un ar tiem saindēties!

Iepazīstieties ar lietošanas instrukciju – pievērsiet uzmanību zāļu glabāšanas noteikumiem un derīguma termiņam! Nepareizi uzglabātas zāles var zaudēt efektivitāti un kļūt kaitīgas veselībai! Zāles ar beigušos derīguma termiņu var kļūt neefektīvas vai bīstamas veselībai. Pievērsiet uzmanību neizlietoto zāļu iznīcināšanas norādēm zāļu lietošanas instrukcijā nodaļā Kā uzglabāt “zāļu nosaukums”. Tur būs norāde: Neizmetiet zāles kanalizācijā vai sadzīves atkritumos. Vaicājiet farmaceitam, kā izmest zāles, kuras vairs nelietojat. Šie pasākumi palīdzēs aizsargāt apkārtējo vidi.

Sašķirojiet zāļu skapītī esošās zāles. Visas nederīgās zāles – nesalasāms nosaukums, nezināms pielietojums, pazudusi lietošanas instrukcija, beidzies derīguma termiņš, nav plānots izmantot turpmāk, bojāts iepakojums, mainījies zāļu izskats, garša, smarža, kā arī pārpalikumi no terapijas kursa, – jāievieto maisiņā un jānodod tuvākajā aptiekā. Par vēl derīgām, bet jums nezināmām zālēm var konsultēties pie ārsta vai farmaceita. Tikai veselības aprūpes speciālists var lemt par zāļu lietošanas nepieciešamību.

Kā pareizi sagatavot zāles un medicīniskās ierīces nodošanai aptiekā?

Aptiekā var nodot visu veidu nederīgās zāles – tabletes, pulverus, sīrupus, inhalatorus, ziedes utt. Izņemiet nederīgās zāles no kastītēm vai cita ārējā iepakojuma. Zāļu plāksnītes, pudelītes, ampulas, ziežu tūbiņas u.c. salieciet maisiņā. Zāles, kas ir šķidrā veidā, cieši noslēdziet. Izmantojiet īpašo akcijas maisiņu un nododiet to aptiekā!

Termometrus, adatas, šļirces, lancetes u.c. ierīces, kam bijusi saskare ar asinīm, siekalām, nodaliet atsevišķi, vēlams slēdzamā, cieta materiāla traukā. Aptiekā izmantojiet attiecīgo konteineru vai konsultējieties ar farmaceitu.

Kādu kaitējumu es nodaru videi un līdzcilvēkiem, izmetot zāles atkritumos vai kanalizācijā?

Izmetot zāles atkritumos vai noskalojot kanalizācijā, tiek apdraudēti dažādu apkalpojošo iestāžu darbinieki, jo viņu aprīkojums nav paredzēts Zāļu atkritumiem. Vidē uzkrātās zāļu vielas gan no sadzīves atkritumiem, gan no kanalizācijas ar lietusūdeņiem nonāk gruntsūdeņos un tālāk ūdens aprites ciklā atgriežas pie cilvēka dzeramajā ūdenī. Kaut arī zāļu vielas nonāk apkārtējā vidē ļoti zemos līmeņos (nanogrami/litrā), ir pierādīta dažādu aktīvo vielu ietekme uz ūdens iemītniekiem, to centrālo nervu sistēmu, augšanu un vairošanos. Zāļu vielu daudzums dzeramajā ūdenī cilvēkam vēl nav bīstams, bet, ja nekas nemainīsies, ķīmisko savienojumu daudzums ūdenī sasniegs bīstamu līmeni. Daudzas zāļu aktīvās vielas ir ļoti noturīgas vidē, nonāk augsnē un augos. Īpaši satraucoša ir pieaugoša mikrobu rezistence, kas rodas, neizlietotām antibiotikām nonākot vidē. Tas nozīmē, kad daudzas iepriekš lieto tās zāles vairs nav efektīvas infekcijas slimību ārstēšanā. Nākotnē vienkāršu saslimšanu ārstēšanai izmaksas var pieaugt.

Kur es varu nodot nederīgās zāles?

Nederīgos medikamentus var nodot aptiekās, kuras apzīmētas ar speciālu norādi, ka šeit pieņem nederīgās zāles. Sarakstu var atrast šeit: https://www. farmaceitubiedriba.lv/lv/nodod-zales

Ar ko es varu konsultēties par zāļu utilizāciju?

Par pareizu nederīgo zāļu sagatavošanu nodošanai uz utilizāciju var uzzināt aptiekā, konsultējoties ar farmaceitu! Kā arī: https://www.facebook.com/nododzales
https://twitter.com/nodod_zales
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.