LV
RU
Eksperta atbildes
Ilmārs

Pēc rupjmaizes ēšanas tukšā dūšā bieži bieži ir dedzināšanas sajūta. Pēc citu ēdienu ēšanas nē. Vai man būtu par to jāsatraucas? Vai dedzināšana nenorāda uz kādu kuņģa kaiti? Jau iepriekš pateicos par atbildi. Ilmārs
ATBILDE
Dedzināšana kuņģī norāda uz paaugstinātu kuņģa skābes saturu, savukārt tas norāda uz atviļņa slimību. Tāpēc būtu ieteicams izvairīties no rupjmaizes, citrusaugļu, ķiploku, sīpolu, asu garšvielu lietošanas uzturā.
Elita

Mans jautājums ir saistīts ar tādu preperātu lietošanu, kas satur pienskābās baktērijas. Vai es varu tos lietot, ja man ir alerģija pret piena produktiem?
ATBILDE
Pienskābo baktēriju lietošana sevišķi aktuāla cilvēkiem, kas pastāvīgi atrodas stresā. Probio­tikas palīdz novājinātajā orga­nismā uzsūkties vitamīniem un paaugstina imunitāti. Pateicoties lielajam dzīvotspējīgo pienskābo baktēriju skaitam, jogurta kapsulas ir neaizvietojams hronisku un asu gastroenterītu, disbakteriozes, hro­nisku zarna trakta infekciju, čūlainā kolīta, kuņģa un zarna traktu traucējumu (caureja, aizcietējums, vēdera uzpūšanās) profilaksei un ārstēšanai. Jogurta kapsulas ieteicamas arī pacientiem, kuri nedrīkst uzturā lietot piena produktus vai cieš no pārtikas alerģijas (izņemot, ja ir celiakija).
Aivars

Labdien! Vēlētos uzzināt, kādi izmeklējumi vai analīzes ir jāveic, ja ir aizdomas par aknu darbības problēmām.
ATBILDE
Pacientiem vispirms tiek veikta vēdera dobuma ultrasonogrāfija, novērtētas pamatslimības (cukura diabēts, hipertensija u.c.). Īpaša uzmanība asins analīzē jāpievērš aknu enzīmiem (ALAT, ASAT, GTP) un citiem rādījumiem (glikoze, holesterīna līmenis, ZBL un ABL).
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.