LV
RU

10 ieteikumi, kā izvēlēties acu vitamīnus

10 ieteikumi, kā izvēlēties acu vitamīnus EKSPERTA PADOMS
Aleksandrs Kozlovs, farmaceits


1. Sastāvā jābūt antioksidantiem luteīnam un zeaksantīnam, ko organisms pats neizstrādā. Tie ir vienīgie karotinoīdi, kas atrodas tīklenē un ne tikai veido dzeltenās krāsas pigmentu makulā, bet arī darbojas kā zilās gaismas filtrs un antioksidants. Pētījumi apliecina, ka luteīna un luteīna/antioksidantu terapija būtiski uzlabo redzes parametrus: atgūšanos pēc apžilbšanas, kontrastu uztveri un redzes asumu.

2. Būtiski, kādas izcelsmes luteīns izmantots uztura bagātinātājā. Piemēram, FloraGLO® luteīns, ko iegūst no samtenēm, ir viens no visvairāk pētītajiem pasaulē, tam ir augsta biopieejamība organismā.

3. Lai nodrošinātu nepieciešamo luteīna daudzumu, tas jāuzņem vismaz 10 mg dienā, tāpēc svarīgi, cik daudz šī karotinoīda satur uztura bagātinātājs.

4. Acu veselībai svarīgs arī C vitamīns, jo tas palīdz saglabāt asinsvadu izturību un elastību, kā arī darbojas kā spēcīgs antioksidants.

5. Arī E vitamīnam ir izteiktas antioksidatīvas īpašības. Tas ir taukos šķīstošs vitamīns, kuram ir svarīga funkcija kā lipīdu antioksidantam, lai aizsargātu membrānas polinepiesātinātos lipīdus pret brīvo radikāļu kaitīgo ietekmi.

6. Omega-3 taukskābes eikozapentaēnskābe (EPS) un dokozaheksaēnskābe (DHS) palīdz uzturēt normālu redzi. Tās ir ne tikai svarīga šūnu membrānu sastāvdaļa, bet arī piedalās fotoreceptoru signālu pārvadē un aizsargā fotoreceptorus no oksidatīvā stresa izraisītas šūnu bojāejas. Omega-3 taukskābes ir pakļautas arī brīvo radikāļu izraisītajai oksidācijai, tāpēc būtiski, lai uztura bagātinātājs saturētu antioksidantu, piemēram, E vitamīnu.

7. Šūnu aizsardzībai no oksidatīvā stresa svarīgas arī minerālvielas cinks un varš. Tie abi nepieciešami enzīmu, kas neitralizē brīvos radikāļus, darbībai, cinks – arī normālai imūnsistēmas darbībai.

8. Kā zināms, mellenes palīdz uzturēt labu redzi. Tās satur polifenolu grupas savienojumus antocianidīnus, kas ir spēcīgi antioksidanti ar pretiekaisuma un neiroprotektīvo iedarbību (novērš tīklenes neironu bojājumus).

9. Ērtāk izmantojami ir vitamīni, kas jālieto tikai vienu reizi dienā.

10. Ieteicamais iepakojuma lielums – lai būtu pietiekams vismaz viena mēneša lietošanas kursam.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.