LV
RU

9 ieteikumi ādas labsajūtai

9 ieteikumi ādas labsajūtai Ziemā nereti jūtamies kā apburtā lokā – aukstais un vējainais klimats kairina ādu, padarot to sausu un apsārtušu, savukārt iekštelpu apkure izsūc mitrumu no gaisa un arī no ādas. Lai tā būtu maiga un veselīga, ikdienā nepieciešamas dažas vienkāršas izmaiņas.


1. Lai telpās nodrošinātu pietiekamu mitruma līmeni, iegādājieties gaisa mitrinātāju un darbiniet to tur, kur pavadāt visvairāk laika, ieskaitot guļamistabu. Tas palīdzēs mitrināt sauso gaisu un ādai saglabāt mitrumu. Optimālais relatīvais gaisa mitrums ir 40 līdz 60 procentu.

2. Kad ārā ir auksti, protams, gribas, lai mājās ir silti un omulīgi, tomēr centrālapkure gaisu sausina. Ja iespējams, samaziniet tās temperatūru. Veselīgai ādai ideāla temperatūra ir 20–22 grādi. Pietiekami vēsas un mitras telpas palīdz arī saglabāt mitrinātu deguna gļotādu, tātad izvairīties no augšējo elpceļu saslimšanām.

3. Lai gan izkarsēties siltā dušā vai vannā ir patīkami, saīsiniet šīs ūdens procedūras ilgumu un temperatūru. Āda būs pateicīga par 5–10 minūtes ilgu mazgāšanos tīkami siltā, nevis karstā ūdenī. Arī rokām nepatīk pārmērīgi karsts ūdens – tad tās kļūst sarkanas. Ja lietojat roku žāvētāju, pietiks, ja plaukstas tikai apžāvēsiet.

4. Izvēlieties mitrinošu, attīrošu līdzekli vai gelu bez aromāta, jo parastais ziepju gabaliņš var saturēt kairinošas sastāvdaļas un aromatizētājus, kas ādu sausina un kairina. Ziemā no ādas problēmām var izvairīties, vispār lietojot mazāk ziepju (tikai plaukstām, padusēm un pēdām, kā arī intīmajām zonām).

5. Ziemā labāk izvēlēties attīrošus līdzekļus uz krēma bāzes un kuru sastāvā ir dabiskās eļļas, savukārt tonizējošus un savelkošus izmantojiet, cik maz vien iespējams, jo daudzi no tiem satur alkoholu, kas ādu vēl vairāk sausina. Uz nakti lietojiet bagātīgu mitrinātāju. Un neaizmirstiet par lūpām! Mitrinošs balzams vai ziede palīdz sadziedēt sausas, saplaisājušas lūpas un pasargā no sprēgāšanas.

6. Mitriniet ādu pēc mazgāšanas regulāri, īpaši plaukstas. Ziemā labāk izvēlēties krēmu vai ziedi. Rokām krēms jāuzklāj pēc katras mazgāšanas reizes.

7. Valkājiet siltu, ērtu apģērbu, kas nekairina ādu. Piemēram, vilnas un raupjus audumus nevajadzētu nēsāt tieši uz miesas, jo sausa āda var kļūt kairināta un niezoša. Labāk apakšā uzvilkt vieglu, maigu, elpojošu kārtu. Neaizmirstiet arī par cimdiem. Iecienītajiem vilnas cimdiem apakšā ieteicams uzvilkt plānus kokvilnas vai zīda cimdiņus.

8. Atcerieties par veselīgu uzturu un šķidruma uzņemšanu! Ja ir ļoti sausa āda, savā ēdienkartē iekļaujiet ēdienus un uztura bagātinātājus, kas satur omega-3 un omega-6 taukskābes (piemēram, zivis, zivju vai linsēklu eļļa). Svarīgi dzert pietiekami daudz ūdens.

9. Ja gadījies samirkt, noteikti pārģērbieties, jo slapjas drēbes un apavi kairina ādu un var izraisīt niezi.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.