LV
RU

Agrīna krūts vēža diagnostika - mamogrāfija ar tomosintēzi

Agrīna krūts vēža diagnostika -  mamogrāfija ar tomosintēzi
Medicīnas sabiedrība ARS piedāvā padziļinātu krūšu izmeklējumu digitālajā mamogrāfā Hologic Selenia Dimensions ar unikālo tomosintēzes tehnoloģiju. Ar šobrīd efektīvākā izmeklējuma iespējām iepazīstina radioloģe – diagnoste Biruta Rasma Vagule

 
Pārsteidzoša statistika
2015. gads ir pasludināts par onkoloģiskās modrības jeb vēža profilakses gadu. Diemžēl statistikas dati liecina, ka 2014. gadā profilaktiskās krūts vēža pārbaudes ir apmeklējušas tikai 27,8 % sieviešu, tas ir mazāk nekā 1/3 daļa. Mums pašām ir jābūt atbildīgām par savu veselību. Lai izvairītos no krūts vēža riska, pēc 20 gadu vecuma ir jāveic regulāras krūšu pašpārbaudes, pēc 40 vajadzētu veikt mamogrāfiju reizi 2 gados. Ja ģimenes anamnēzē ir pārmantots krūts audzējs, tuviem asinsradiniekiem bijis endokrīns audzējs, mamogrāfija jāveic reizi gadā. Savlaicīga diagnostika palīdz atklāt vēzi agrīnā stadijā un ļauj to sekmīgi ārstēt. Sievietēm vajadzētu godprātīgāk izturēties pret Nacionālā veselības dienesta uzaicinājumu veikt krūšu izmeklējumu bez maksas.  

Jauno tehnoloģiju priekšrocības  
Medicīnas sabiedrībā ARS piedāvā jaunākās paaudzes izmeklējumu – digitālo mamogrāfiju ar tomosintēzi. Šī tehnoloģija ir radījusi apvērsumu mamogrāfijas jomā pēdējo 30 gadu laikā, jo tā paver līdz šim nebijušas iespējas. Mamogrāfija ir krūšu dziedzeru izmeklējums 2D (divās dimensijās), kas ļauj izmeklēt krūtis dažādās pozīcijās. Mamogrāfija ar tomosintēziirpadziļināta krūšu dziedzeru izmeklēšana. Viena izmeklējuma laikā tiek veikti divi izmeklējumi – digitālā mamogrāfija (2D) un padziļināta izmeklēšana, izmantojot mamogrāfiju ar tomosintēzi (3D). Kombinētā metode ir ievērojami precīzāka, tā ļauj daudz agrīnāk atklāt aizdomīgas izmaiņas un iespējamās patoloģijas krūts dziedzeros. 3D izmeklējums ir precīzāks, tas samazina atkārtotas mamogrāfijas vajadzību, turklāt par 15% samazinās kļūdaino jeb viltus pozitīvo atradumu skaits. Iegūtie attēli tiek digitāli apstrādāti un saglabāti arhīvā, lai, veicot atkārtotus izmeklējumus nākotnē, ir iespēja tos salīdzināt. Turklāt jaunajā iekārtā ir būtiski samazināta rentgena staru deva. Vienai projekcijai izmeklējums ilgst tikai 4, 5 sekundes. Izmeklējums ir komfortabls un nesāpīgs, iekārta pielāgojas sievietes auguma fizioloģiskajām īpatnībām un krūts formai.

IEVĒRO: sievietēm no 50 līdz 69 gadiem ar Nacionālā  Veselības dienesta (NVD) uzaicinājuma vēstuli krūšu izmeklējums ir BEZ MAKSAS!

Zināšanai: Medicīnas sabiedrībā ARS šo izmeklējumu var veikt ne tikai darba dienās, bet sestdienās un svētdienās (svētdienās ar 15 % atlaidi).

Izmeklējumā iegūtos attēlus izvērtē ārsts – radiologs, kurš izsniedz detalizētu aprakstu un slēdzienu. To var saņemt nedēļas laikā, bet steidzamos gadījumos – tūdaļ pēc izmeklējuma. Valsts apmaksātā skrīninga mamogrāfijas rezultātus vienmēr pārbauda divi radiologi.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.