LV
RU

AKNAS – ar ķirzakas spēku!

AKNAS – ar ķirzakas spēku! Aknas ir neparasti izturīgs orgāns, tas nepārtraukti atjaunojas, turklāt ir vienīgais, kas spēj atjaunoties pilnībā. Ne velti to tēlaini salīdzina ar ķirzaku, kas briesmu brīdī nomet savu asti, bet vēlāk tā ataug.


• Aknas ir lielākais iekšējais orgāns (vīriešiem tas sver apmēram 1,8 kg, sievietēm – 1,3 kg), otrs lielākais orgāns pēc ādas (apmēram regbija bumbas lielumā), kā arī lielākais dziedzeris (atrodas vēdera augšējā labajā pusē, zem diafragmas un virs kuņģa).

• Aknas izdala žulti un veic daudzas citas ar vielmaiņu saistītas funkcijas. Viena no vissvarīgākajām – pārstrādāt uzņemto uzturu, pārveidojot to enerģijā. Piemēram, ogļhidrāti tiek pārvērsti glikozē, kas aknās un muskuļos uzkrājas kā glikogēns (ciete). Kad strauji vajadzīga enerģija, aknas nekavējoties pārveido rezerves atpakaļ par glikozi.

• Aknās uzglabājas taukos šķīstošie vitamīni A, D, E, K un B12, kā arī dzelzs.

• Aknām ir nozīmīga loma, cīnoties ar infekcijām, īpaši tām, kas rodas zarnu traktā. Potenciāli bīstamas vielas, kas radušās organismā vai ir uzņemtas pārtikas, zāļu, alkohola, narkotiku vai tamlīdzīgā formā, aknas padara nekaitīgas. Tās kontrolē arī glikozes līmeni plazmā un amonjaka daudzumu. Ja orgāns ir smagi bojāts, toksīni var nokļūt asinsritē un, nonākot smadzenēs, izraisīt aknu encefalopātiju. Tātad veselas aknas nozīmē arī veselas smadzenes!

• Aknu slimības diagnosticēšanai var būt mulsinošas, jo vairums no tām, ieskaitot hepatītu un aknu cirozi, sākumā mēdz būt bez jebkādiem simptomiem, un aknas cīnās nenogurstoši, neizrādot nekādas vājuma pazīmes. Nodevēji, kas sagādā sāpes, ir aknu tuvākie kaimiņi – žultsceļi.

• Lai aknas atjaunotos, vajadzīga vien ceturtā daļa orgāna. Pēc transplantācijas (vienīgais veids, kā palīdzēt, ja aknu bojājumi ir smagi) donora orgāns atgriežas sākotnējā izmērā aptuveni nepilnu divu nedēļu laikā.

Sengrieķu mitoloģijā Prometejs, viens no titāniem, Olimpā nolaupīja uguni un iemācīja to lietot cilvēkiem. Tas saniknoja dievu valdnieku Zevu, jo ticība dievu varenībai tika iedragāta, un viņš lika brīvdomātāju iekalt ķēdēs Kaukāza kalnos. Katru dienu turp atlidoja ērglis (citos avotos – grifs) un plosīja Prometeja aknas, taču pa nakti tās atkal atjaunojās.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.