LV
RU

Aknu veselībai

Aknu veselībai

HOSAMS ABU MERI, Veselības centra 4 gastroenterologs


Hosams Abu Meri: «Nealkohola taukainu aknu slimība piemeklē vīriešus, sievietes, vecus, jaunus, resnus, tievus...»

Aknas ir svarīgākais un lielākais cilvēka iekšējais orgāns. Tas nodrošina olbaltumu, ogļhidrātu un tauku metabolismu. Tāpēc īpaši jārūpējas par savu aknu veselību.

Gandrīz katrs trešais pacients pēc vēdera dobuma ultrasonogrāfijas atgriežas pie ārsta ar taukainu aknu jeb aknu steatozes diagnozi. Visvairāk šāda veida problēmas konstatē cilvēkiem ar lieko svaru, otrā tipa cukura diabētu, paaugstinātu holesterīna līmeni, hipertensiju un citām pazīmēm, kas saistāmas ar metabolisko sindromu.

Ne tikai alkoholiķiem

Aknu taukainumu visbiežāk izraisa nealkohola taukainu aknu slimība (NATAS) un alkohola taukainu aknu slimība (ATAS). Mūsdienās NATAS sastopama ļoti daudziem cilvēkiem. Tas ir alkohola lietotājiem raksturīgs hronisks aknu iekaisums, taču radies cilvēkiem, kas alkoholu nelieto vai lieto maz. Būtiskākā pazīme – iekaisums izveidojas taukainās aknās. Var būt gan taukainas aknas, gan taukainas un iekaisušas, gan taukainas, iekaisušas un ar saistaudiem pārblīvētas aknas. Vissmagākais aknu bojājums ir ciroze. Nealkohola taukainu aknu slimība piemeklē vīriešus, sievietes, vecus, jaunus, resnus, tievus. Visbiežāk tā skar apaļīgas pusmūža sievietes, bet slimība konstatēta arī 14 gadus vecam jaunietim. Šos stipri atšķirīgos aknu bojājumus apvieno tas, ka sākumā tauki uzkrājas galvenajās aknu šūnās hepatocītos un šo nelaimi nav rosinājis alkohols. Alkohola spēja padarīt aknas taukainas ir ļoti liela. Visstraujāk tas notiek, ja alkoholu lieto regulāri: vīrieši – ik dienu 60 gramu alkohola (apmēram 1,5 l alus, 0,6 l vīna vai 120 gramu ruma), sievietes – 20–40 gramu alkohola (0,5–1 l alus vai 0,2–0,4 l vīna). Ja ATAS gadījumā alkohola lietošanu pārtrauc, tad aknu taukainums parasti izzūd. NATAS gadījumā tik efektīva paņēmiena aknu attīrīšanai no taukiem nav.

Aknu slimību ārstēšana

Taukainu aknu slimnieki veselības traucējumus parasti nejūt – ir tikai vispārēja rakstura traucējumi: nespēks, nogurums, dažreiz smaguma sajūta labajā paribē. Dažos gadījumos var palielināties aknas vai liesa – tas nozīmē, ka jau ir attīstījusies aknu ciroze. Pacientiem vispirms tiek veikta vēdera dobuma ultrasonogrāfija, novērtētas pamatslimības (cukura diabēts, hipertensija u.c.). Īpaša uzmanība asins analīzē jāpievērš aknu enzīmiem (ALAT, ASAT, GTP) un citiem rādījumiem (glikoze, holesterīna līmenis, ZBL un ABL). Taukainu aknu ārstēšanas pamatā ir cēloņu ārstēšana. Ja slimnieks lieto alkoholu, tad jāpārtrauc to darīt. Ja taukainas aknas radušās metaboliskā sindroma dēļ, tad galvenais ir kontrolēt cukura un holesterīna līmeni asinīs, kā arī jāsamazina ķermeņa masa, ierobežojot uzņemto kaloriju daudzumu un palielinot fiziskās aktivitātes vismaz līdz 2-3 reizēm nedēļā. Ja tas nav iespējams, var lietot tauku masu mazinošus medikamentus. Ja arī šāda ārstēšana nelīdz, jāpārtrauc medikamentu lietošana un jāapsver jautājums par tauku masu mazinošu operāciju. Latvijā veic trīs svara samazināšanas operācijas: regulējamas kuņģa saites uzlikšana, kuņģa apsiešana un kuņģa samazināšana.

Aknu bojājumu ārstēšanai izmanto medikamentus, kas satur ursodeoksiholskābi, tāpat arī augu valsts līdzekļus (esenciālie fosfolipīdi, silimarīns, struteņu laksti u.c.).


Latvijā ir 400 tūkstoši pacientu ar taukainām aknām, 60 tūkstošos gadījumu viņu taukainajām aknām ir pievienojies hronisks hepatīts, kura dēļ nākamo 10 gadu laikā vismaz 12 tūkstošiem cilvēku var rasties aknu ciroze.

Ieteikumi: 
• Nelietojiet ceptus kartupeļus, desas, pienu un piena produktus ar palielinātu vai normālu tauku saturu, saldinātas sulas, kolu, alu.
• Ierobežojiet kūku un konfekšu lietošanu.
• Dzeriet nesaldinātu tēju vai kafi ju.

Neliela (ne lielāka par 10 gramiem spirta dienā) sarkanvīna deva aknas pat stiprina. Aknas nebojā arī lielāka alkohola deva, taču tā nedrīkst pārsniegt 30 gramu dienā. Tomēr daži cilvēki ir ļoti jutīgi pret alkoholu, tāpēc viņiem alkohols var izraisīt aknu bojājumu arī tad, ja katru dienu uzņem pavisam nelielu alkohola devu.


Veselības centra 4 gastroenterologs- https://vc4.lv/pakalpojumi/arstnieciba/gastroenterologija/


 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.