Alerģijas pacientu atbalsta programma

Pašnovērtējuma tests – alerģijas pacientu atbalsta programma – Aerobioloģiskā dienesta prognoze – mobilā lietotne PASYFO
Speciālistu novērojumi atklāj draudīgu ainu – Latvijā strauji pieaug alerģisko pacientu skaits, turklāt pēdējo 20 gadu laikā ar putekšņu alerģiju slimo arvien vairāk bērnu un jauniešu. Astma, kuru var veicināt alerģiskais rinīts, ir kļuvusi par vienu no visbiežāk sastopamajām hroniskajām slimībām.
“Katru gadu saistībā ar koku un pļavas zāļu ziedēšanu pavasaros un vasarās ievērojami pieaug ar alerģiju sirgstošu cilvēku skaits. Alerģisks rinīts jeb alerģiskas iesnas ir biežākā alerģijas izpausme. Jāņem vērā, ka alerģisks rinīts var veicināt bronhiālās astmas attīstību vai šīs slimības paasinājumu. Reizēm cilvēkiem ar alerģiskām iesnām novēro tādas šīs slimības komplikācijas kā deguna blakusdobumu iekaisumu, bērniem var attīstīties arī vidusauss iekaisums. Tādēļ ikvienam cilvēkam, kurš ir pamanījis kādas alerģijas izpausmes, jāmeklē speciālists, kurš palīdzētu izprast, vai tā tiešām ir alerģija, no kā tā radusies un kā to ārstēt,” skaidro Latvijas Alergologu asociācijas priekšsēdētājs Māris Bukovskis.
Latvijas aptieka realizē alerģijas pacientu atbalsta programmu, kas sastāv no četriem blokiem.
I. Sadarbībā ar Latvijas Alergologu asociāciju aicinām veikt pašnovērtējuma testu ar mērķi pievērst uzmanību savai pašsajūtai, izanalizēt nepieciešamību vērsties pie alergologa.
- Vai laiks, kad pasliktinās pašsajūta, izteiktāks kāda auga ziedēšanas periodā, sezonāli?
- Vai elpošana ir apgrūtināta tikai caur vienu vai abām nāsīm?
- Kādi ir pavadošie simptomi, proti, vai ir tikai deguna aizlikums vai arī tas kombinējas ar pastiprinātiem izdalījumiem, acu asarošanu, šķaudīšanu, asiņošanu no deguna?
- Vai jums ir arī pastiprināta miegainība?
- Kas provocē simptomus? Kas tos atvieglo?
- Vai novērojams arī ādas iekaisums, apsārtums, nieze?
- Vai līdzšinējo alerģijas terapiju uzskatāt par veiksmīgu?
Skalā no 1 līdz 10 novērtējiet, vai alerģijas simptomi ietekmē jūsu dzīves kvalitāti.
(Novērtējiet skalā no 1 – neefektīva līdz 10 – augsta efektivitāte.)
Saraksts ar ārstu alergologu pieņemšanas vietām ir izvietots ikvienā Latvijas aptiekas tīkla aptiekā.
II. Uzrādot recepti medikamentam alerģijas simptomu ārstēšanai, 2018. gada aprīlī mūsu farmācijas iestādēs dāvanā saņemsiet Humer izotonisko jūras ūdeni deguna dobuma ikdienas higiēnai (5 ml) vai Bephanthen Eye (0,5 ml), acu pilienus, kas mitrina un nomierina sausas, kairinātas un nogurušas acis. Eiropas Rinologu asociācijas vadlīnijās ieteikta arī deguna dobuma skalošana ar izotonisku sāls šķīdumu.
Lai saņemtu dāvanu, pacientam Latvijas aptiekas tīkla aptiekā jāuzrāda recepte (elektroniskā vai papīra formāta). Akcija spēkā līdz 2018. gada 30. maijam vai kamēr aptiekā ir pieejamas dāvanas. Katram pacientam tiek izsniegta viena no norādītajām dāvanām, ņemot vērā pacienta vajadzību.
III. Latvijas aptiekas aptiekās pircējiem ērti pieejamās vietās ir izvietota Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes Aerobioloģiskā dienesta prognoze par alerģiju izraisošo augu ziedēšanu. Prognoze tiek atjaunota vidēji reizi nedēļā.
IV. Izveidota bezmaksas personalizēta putekšņu alerģiju simptomu prognozēšanas mobilā lietotne PASYFO.
Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes pētnieki sadarbībā ar partneriem Eiropā ir izstrādājuši vēl nebijušu mobilo lietotni PASYFO, kas prognozē cilvēku reakciju uz putekšņu koncentrāciju gaisā, ļaujot alerģiskiem cilvēkiem saņemt individuālas prognozes par iespējamiem simptomiem, laikus vērsties pie ārsta alergologa un izvairīties no smagām alerģiskām reakcijām. Putekšņu alerģijas simptomu prognozes aplikācijas tiek veidotas, balstoties uz individuāli ievadītiem datiem par katru cilvēku, viņa atrašanās vietu, gaisa kvalitātes, meteoroloģisko un putekšņu (bērzu, graudzāļu, alkšņu un vībotņu) datiem.
Aplikācija bez maksas lejupielādējama iTunes un GooglePlay platformās sākot ar 2018. gada 5. aprīli.
Detalizētāk par alerģijas pacientu atbalsta programmu lūdzam interesēties Latvijas aptiekas aptiekās!
Projekts tapis sadarbībā Grupo Uriach.
Uzdot jautājumu
|
Uzdot jautājumu
|
Uzdot jautājumu
|
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.