LV
RU

Ātrā palīdzība – savā aptieciņā

Ātrā palīdzība – savā aptieciņā Tā mums ir gan mājās, gan automašīnā, tomēr, sākoties vasarai un atvaļinājumu laikam, noteikti jāpārlūko aptieciņas saturs un vajadzības gadījumā jāpapildina!


Šādā medikamentu komplektā parasti ir universāli līdzekļi, tomēr tad, ja paredzēts doties tālāk no mājām, veselības problēmas var sagādāt gan karsts laiks, gan straujas temperatūras maiņas, gan, piemēram, nobrāzts ceļgals.


Kas nepieciešams, ja paredzēts...

...doties piknikā vai uz dārza svētkiem? Šādos izbraukumos pirmkārt jānodrošinās ar līdzekļiem kuņģa un zarnu darbības traucējumiem, jo karstā laikā iespējama saindēšanās ar pārtiku. Paņemiet līdzi arī kādu pretalerģijas kukaiņu atbaidīšanas līdzekli un kādu antihistamīna ziedi, ja kukaiņi tomēr sakoduši

...atpūsties dabā? Svarīgākais – aizsargkrēmi gan pirms, gan pēc sauļošanās, kā arī līdzekļi ērču un odu atbaidīšanai (piemēram, tējas koka eļļa palīdz kā pret kodumiem, tā pušumiem). Alerģiskiem cilvēkiem nevajadzētu piemirst pretalerģijas tabletes.

Sieviešu aptieciņā klimata pārmaiņu dēļ vai pēc peldes aukstā ūdenī der ielikt kādu līdzekli urīnceļu veselībai, piemēram, dzērveņu kapsulas.

...aktīvi izklaidēties (pārgājiens, moto vai velobrauciens, kalnos kāpšana u. c.)? Prieku spēj sagandēt pat apavu uzberzta tulzna, tāpēc jānodrošinās traumu gadījumiem – var noderēt plāksteri, apsēji, elastīgā saite, dezinfekcijas līdzekļi, krēms pret sastiepumiem, pretsāpju līdzekļi. No saaukstēšanās pasargās sūkājamās tabletes pret kakla sāpēm, karstie dzērieni u. tml.

...burāt ar jahtu, ceļot ar prāmi vai kuģi? Pret jūras slimību ir speciālas tabletes, plāksteri un ap locītavām apliekamas saites (tās sauc par „jūras saitēm”) – visi šie līdzekļi iedarbojas uz vestibulāro aparātu. Savukārt ausu pilieni noderēs, ja būs sapūstas ausis.

...ceļojums ar automašīnu, autobusu, vilcienu vai lidmašīnu? Ilgstoša sēdēšana var veicināt kāju tūskas veidošanos, tāpēc noderēs kompresijas zeķes. Ja acī iekritis gruzis vai putekļi, efektīvi palīdz homeopātiski acu pilieni.

...braukt uz eksotisku valsti? Jau laikus jānoskaidro, vai nepieciešama specifiska vakcinēšanās vai medikamentu lietošana. Dodoties uz kādu tropisku zemi, līdzi noteikti jāņem tabletes pret malāriju.


7 ZELTA padomi

1. Medikamenti jāuzglabā oriģinālos iepakojumos (noteikti pārbaudiet derīguma termiņu!) kopā ar anotācijām unjāsargā no tiešiem saules stariem.
2. Ja ikdienā jālieto kādas zāles, tās vēlams nolikt atsevišķi no pārējā aptieciņas satura.
3. Visādam gadījumam sarūpējiet arī kaut ko nomierinošu, piemēram, baldriāna tabletes.
4. Pārliecinieties, vai aptieciņā ir šķēres, vates kociņi, vienreizējās lietošanas cimdi utt.
5. Pirms tālāka ceļojuma konsultējieties ar ārstu par nepieciešamību vakcinēties pret kādām noteiktām slimībām.
6. Palīdzības dienesta tālruņa numuru ne tikai ievadiet telefonā, bet arī uzrakstiet redzamā vietā.
7. Pirms došanās ceļā drošības dēļ iegriezieties kādā no "Latvijas aptiekas" farmācijas iestādēm un par aptieciņas saturu pakonsultējieties ar farmaceitu.






 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.