LV
RU

Atvadieties no kakla iekaisuma!

Atvadieties no kakla iekaisuma! Cik bieži jūs domājat par savu kaklu? Iespējams, ka lielākā daļa cilvēku par savu kaklu iedomājas 2–4 reizes gadā, kad viņi saaukstējas un saslimst, jo kakla iekaisums parasti ir augšējo elpceļu infekcijas pirmā pazīme. Bet mēs reti domājam par savu kaklu, kad tas ir vesels, un kā par to rūpēties, kad viss ir kārtībā.

Kas izraisa kakla iekaisumu?


Augšējo elpceļu infekcija ir visbiežākā akūto infekciju forma. Viena no tām ir arī akūta rīkles infekcija jeb kakla iekaisums. Rīkles un kakla iekaisumu var izraisīt ar infekcijām nesaistīti faktori (ķīmiskas vielas, kairinošas gāzes, pārāk karsts vai auksts gaiss utt.), tomēr rudenī vai ziemā iekaisuma visbiežākais iemesls ir infekciju izraisītāji (saaukstēšanās un gripas vīrusi, retāk arī baktērijas un sēnītes).

Viena no pirmajām pazīmēm ir kakla kairinājums, kas infekcijas gadījumā var izraisīt kakla iekaisumu. Sāpīga rīšana var būt ļoti nepatīkama, jo traucē ēst, dzert un runāt. Cilvēkam var arī būt aizsmakums. Visi šie simptomi dažādiem cilvēkiem var atšķirties, tomēr parasti tie tiek aprakstīti kā tādi, kas izraisa nespēju pilnvērtīgi funkcionēt, enerģijas trūkumu, nevēlēšanos socializēties, sliktu noskaņojumu utt.

Vai saprotat, cik jūsu kakls ir svarīgs?

Kakls ir elpvada, t. i., elpceļu sākumdaļa, bet balsene ir elpceļu un gremošanas trakta krustojums. Tas mums ļauj saprast, cik liela nozīme mūsu organismā ir balsenei un kaklam. Balsene un kakls piedalās rīšanas, t. i., dzeršanas un ēšanas, runas un elpošanas procesos, jo caur balseni un kaklu uz plaušām plūst liels daudzums gaisa, un tas gļotādu pakļauj riskam, ko rada gaisā esošās kaitīgās vielas, piemēram, cigarešu dūmi, putekļu daļiņas un slimību izraisītāji.

Izņemot šīs dzīvībai nepieciešamās funkcijas, vesels kakls ļauj darīt daudz vairāk. Vesels kakls jums nodrošina labu balsi, lai paustu viedokli un idejas, dod spēju motivēt, atbalstīt un mierināt citus cilvēkus, kā arī teikt saviem mīļajiem, ka rūpējaties par viņiem. Ja jums ir iekaisis kakls, visas šīs darbības tiek apgrūtinātas.

Ko jūs varat darīt?

Tā kā infekcijas visbiežāk (līdz 90% gadījumu) izraisa vīrusi, ārstēšana ir simptomātiska, t. i., tās mērķis ir pēc iespējas ātrāk atvieglot infekcijas simptomus.

Ja infekciju ir izraisījušas baktērijas, tā jāārstē ar antibiotiskajiem līdzekļiem, tomēr pat šādā gadījumā papildus ir ieteicama simptomātiska terapija. Kakla iekaisuma gadījumā jums lokāli jālieto antiseptiski līdzekļi, kam piemīt pretmikrobu aktivitāte – tie nepieļaus infekcijas un iekaisuma izplatīšanos. Kakla iekaisums bieži noris ar sāpēm, tādēļ zāles var būt vēl iedarbīgākas, ja tās satur ne tikai lokāli antiseptisku līdzekli, bet arī lokālas anestēzijas līdzekli, kas cīnās pret sāpēm un iekaisumu.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.