LV
RU

Četri labsajūtas vaļi

Četri labsajūtas vaļi Lūk, četri vaļi, uz kuriem balstās laba pašsajūta, jeb – kam jāpievērš galvenā uzmanība, tuvojoties rudenim?


1. Savai veselībai. Rūpēm par veselību jākļūst par mūža ieradumu! Ieplānojiet ģimenes ārsta apmeklējumu un iezīmējiet šo laiku savā kalendārā. Ja nepieciešams, vienojieties ar viņu par citu speciālistu konsultācijām padziļinātai diagnostikai vai specifi skai ārstēšanai. Nepiemirstiet arī vizīti pie zobārsta!

2. Savai ēdienkartei. Skandināvu zinātnieki secinājuši, ka rudens nomāktību patiešām aizgaiņā gastronomiski prieki, tāpēc pārskatiet savu ēdienkarti, jo tai ir būtiska nozīme attiecībā uz pašsajūtu un enerģijas daudzumu. Uzturā svarīgi lietot produktus, kas satur E un B grupas vitamīnus, iekļaut vairāk salikto ogļhidrātu – pilngraudu produktus, dārzeņus un augļus, kas organismu nodrošinās ar enerģiju un labsajūtai svarīgiem vitamīniem (A, B, C un D) un stabilizēs cukura līmeni asinīs.. Vēl jāņem vērā, ka rudenī, kad gaiss pamazām atdziest un saules gaismas kļūst mazāk, cilvēka smadzenēs krītas serotonīna jeb laimes hormona un melatonīna jeb miega hormona līmenis, un tas var būt iemesls arī sliktam garastāvoklim, bezmiegam, nervu uzbudinājumam u.tml. Visjutīgāk tādas pārmaiņas uztver sievietes un gados jauni cilvēki. Situāciju uzlabo un stabilizē triptofāns1, ko satur tādi olbaltumvielām bagāti produkti kā auzas, tuncis, tītara gaļa, maize, žāvētas plūmes, banāni, zemesrieksti, šokolāde.

3. Savai aptieciņai. Septembra vēsajās dienās sāk aktivizēties vīrusi, tāpēc jau laikus jāgādā par imunitātes stiprināšanu. Profi laksei noderēs vitamīnu kompleksi, zivju eļļa, medus, mežrozīšu sīrups un citi dabiskie vai homeopātiskie līdzekļi, piemēram, uztura bagātinātāji, zāļu tējas, ziedes, kas satur ēteriskās eļļas, u.c. Aptieciņā jau laikus sarūpējiet līdzekļus, kas lietojami saaukstēšanās gadījumos (pret klepu, iesnām, kakla sāpēm, paaugstinātu temperatūru). No vīrusiem īpaši jāuzmanās cilvēkiem, kam ir hroniskas saslimšanas, senioriem un bērniem.

4. Savam sirdsmieram. Ieplānojiet laiku vecākiem, bērniem, draugiem un citiem sev tuviem un nozīmīgiem cilvēkiem Nekautrējieties būt izpalīdzīgi, iejūtīgi, uzsmaidīt un teikt labus vārdus. Šādi jūs paplašināsiet arī savas labsajūtas vārtus, un jums būs vēl vairāk enerģijas! Dots devējam atdodas, mīlestība atstarojas.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.