LV
RU

Diabēta slimnieku dzīvildze, un kā to uzlabot

Diabēta slimnieku dzīvildze, un kā to uzlabot Nav iespējams ātri un vienkārši atbildēt uz jautājumu “Cik ilgi man atlicis dzīvot?”, jo cilvēka, īpaši diabēta slimnieka, mūža ilgumu ietekmē vairāki faktori, piemēram, cik agri diagnosticēts diabēts, diabēta komplikāciju progresēšana, citas slimības, neatkarīgi no tā, vai konstatēts 1. vai 2. tipa cukura diabēts. 


KAS IR 1. TIPA CUKURA DIABĒTS?

Cilvēkam, kam tas konstatēts, aizkuņģa dziedzeris pārstāj izstrādāt insulīnu. Glikoze bez tā paliek asins plūsmā, jo nespēj iekļūt šūnās; šūnas nevar izmantot glikozi kā enerģijas avotu. Nav precīzi zināms, kas izraisa 1. tipa cukura diabētu, bet diemžēl bēta šūnu bojājums ir neatgriezenisks, un aizkuņģa dziedzeris neatveseļojas. Tā kā vairums šūnu nevar izmantot glikozi kā enerģijas avotu, cilvēks jūtas noguris. Glikoze no asinīm caur nierēm tiek izvadīta urīnā – tas var palielināt urinēšanas biežumu. Tā kā urinēšana ir biežāka un urīns satur daudz glikozes, zūd enerģijas avots un vairāk ūdens, nekā vajadzētu. Šo iemeslu dēļ slimnieks jūt stipras slāpes. Ar laiku var samazināties ķermeņa masa un palielināties nogurums.

KAS IR 2. TIPA CUKURA DIABĒTS?

Tas jeb insulīnneatkarīgais diabēts ir visizplatītākā cukura diabēta forma. Insulīna ražošana aizkuņģa dziedzerī ir traucēta, tāpēc insulīns nedarbojas pietiekami efektīvi. Slimība var attīstīties jebkurā vecumā. Simptomi parasti veidojas pakāpeniski un lēni, dažkārt ilgi paliek nepamanīti, un saslimšana tiek atklāta tikai tad, kad radušās komplikācijas vai veicot asins vai urīna analīzes. Visbiežākās pazīmes: neizskaidrojams svara zudums, nogurums bez zināma iemesla, slāpes, bieža urinēšana, redzes pasliktināšanās, tirpšana kājās. Atbilstoši ārstējot, komplikācijas iespējams novērst.

KĀDI IR DIABĒTA SLIMNIEKU ĪSĀKAS DZĪVILDZES IEMESLI?

Ja diabēts netiek kontrolēts, paaugstināts glikozes līmenis asinīs bojā asinsvadus un nervus, izraisot tādu svarīgu orgānu kā sirds, nieru un acu sliktu apasiņošanu un darbības traucējumus, novedot pie tādām komplikācijām kā sirdslēkme, insults, aklums, nieru slimības. To pavada augsts asinsspiediens un holesterīna līmenis asinīs, kas vēl vairāk bojā orgānu sistēmas.

3. TIPA CUKURA DIABĒTA SLIMNIEKU DZĪVILDZE

Gestācijas jeb 3. tipa cukura diabēts sievietēm attīstās, kad grūtniecības laikā rodas paaugstināts cukura līmenis asinīs, jo organisms nespēj saražot un efektīvi lietot insulīnu, kas vajadzīgs grūtniecībai. Insulīna daudzumam samazinoties, asinīs augstā līmenī ir glikoze. Pastāv lielāks risks, ka sievietēm ar nekontrolētu gestācijas diabētu piedzims zīdainis ar lielāku ķermeņa svaru, un tas var izraisīt sarežģījumus dzemdību laikā. Gan mātei, gan bērnam ir lielāks paaugstināta asinsspiediena, aptaukošanās un 2. tipa diabēta risks.

DZĪVILDZE CILVĒKIEM AR PREDIABĒTU

Prediabēts ir stāvoklis, kad cukura līmenis asinīs ir augstāks nekā parasti, bet nav pietiekams, lai to klasificētu kā cukura diabētu. Parasti cilvēkiem ar šo stāvokli glikozes līmenis asinīs ir šādā diapazonā:
• tukšā dūša: 5,6–7 mmol/l (cukura diabētam – virs 7 mmol/l);
• pēc ēšanas: 7,8–11,1 mmol/l (cukura diabētam – virs 11,1 mmol/l).
Ja cukura līmenis asinīs netiek kontrolēts, tas var progresēt par 2. tipa cukura diabētu. Bieži vien nepareizi uzskata, ka prediabēts nav drauds veselībai, kamēr nav progresējis par 2. tipa diabētu, tomēr jebkāds paaugstināts cukura līmenis asinīs ir kaitīgs organismam, jo pakļauj paaugstinātam sirdslēkmes, insulta un nieru slimību riskam.

KO DARĪT, LAI PALIELINĀTU DZĪVES ILGUMU?

Galvenais – laba glikozes līmeņa asinīs uzturēšana, jo tas palīdz kompensēt sarežģījumu iespējamību un tādējādi palielināt dzīves ilgumu. Ieteicams samazināt stresa līmeni ikdienā, pareizi lietot zāles, baudīt veselīgu dzīvesveidu, sabalansētu uzturu un regulāras aktivitātes, lai palīdzētu uzturēt asinsspiedienu un holesterīnu veselīgā līmenī un veicinātu labu asinsriti.

Sagatavojusi Elīna Badune, portāla farmacija-mic.lv redaktore Avoti: www.diabetes.co.uk, https://dlife.com/life-expectancy-prediabetes-type1- ty-pe2-type3-diabetes/, www.diabets.lv, http://spkc.gov.lv
Publicēts ar Materia Medica izdevēju atļauju. Pilnā apjomā lasāms žurnāla augusta numurā.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.