LV
RU

Diabētisko polineiropātiju diagnosticēšanas iespējas.

Diabētisko polineiropātiju diagnosticēšanas iespējas.

Diabētiskā polineiropātija ir cukura diabēta rezultātā radušies nervu sistēmas traucējumi.


Diabētiskās polineiropātijas pamatā ir perifēro nervu šķiedru bojājums, kā arī veģetatīvās nervu  sistēmas bojājums, kas izpaužas kā dažādi neiroloģiski traucējumi – pēdu sāpes, tirpšana, dedzināšana, salšana. Diabētiskās polineiropātijas gadījumā nervu šķiedru bojājums sākas ar sīko nervu šķiedriņu bojājumu rokās un kājās. Lai diagnosticētu diabētisko polineiropātiju, ir nepieciešams pacientu atbilstoši izmeklēt. Ekspresdiagnostika ir viena no iespējam izmeklēt 1. un 2. tipa cukura diabēta pacientus un noteikt neiroloģiskus jušanas traucējumus jau agrīni. Šī izmeklēšana jāatkārto periodiski.

Klīniski diagnostiskie testi:

 

– jušanas pārbaude (adatas dūriens, vates piciņas pieskāriens);

– spiediena sajūtas pārbaude (ar 10 g monofilamentu);

– vibrācijas sajūtas pārbaude (ar 128 Hz graduēto kamertoni);

– temperatūras sajūtu pārbaude (ar termotipu); 

 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.