LV
RU

Ēdienkarte pirms asins ziedošanas

Ēdienkarte pirms asins ziedošanas Donoram, kurš ir lietojis treknu ēdienu, asins šķidrā daļa – plazma – ir hiloza (taukaina), tādēļ nav iespējams veikt analīzes un asinis nav derīgas pārliešanai.
Ja donora asinīs atkārtoti tiek konstatēta hiloze, VADC nosaka turpmāku atteikumu asins/asins komponenta nodošanai.

Donoriem ēdienkartē vēlams iekļaut produktus ar lielāku dzelzs saturu (dzelzs ir hemoglobīna, kas asinīs pārnes skābekli, sastāvā).


Iepriekšējā dienā pirms asins ziedošanas ieteicams ēst:

• saknes, augļus, biezpienu, liesu sieru, biezputras, maizi, liesu gaļu, zivis, medu;
• katru dienu jādzer ne mazāk par 1,5-2 l šķidruma, sevišķi pirms un pēc asins vai asins komponentu nodošanas.
Pietiekams uzņemtā šķidruma daudzums nodrošinās labāku pašsajūtu pēc procedūras.

Ieteicamie dzelzi saturošie produkti:

• no dzīvnieku valsts – liesa liellopu, cūkas, jēra, teļa gaļa, aknas, vistas un tītara gaļa;
• zivis, vēžveidīgie – sardīnes, tuncis, garneles, omāri, u. c.;
• dārzeņi – bietes, salāti, burkāni, spināti, selerijas, ķirbji, sparģeļi, brokoļi;
• augļi – citroni, granātāboli, āboli un arī žāvēti augļi (aprikozes, plūmes, rozīnes, u. c.);
• pākšaugi – visa veida pupiņas, zirņi, lēcas.

24 stundas pirms asins ziedošanas nedrīkst ēst:

• treknus, asus ēdienus (piemēram, treknu gaļu vai speķi, žāvētu gaļu vai desas, treknas zivis – lasi, siļķes, u. c.), treknu sieru, kūkas, čipsus, krējuma saldējumu, ceptas sēnes, daudz riekstu, šokolādi, kakao, majonēzi u.tml.;
• nedrīkst lietot alkoholiskos dzērienus.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.