LV
RU

Hipo-, hiper-, avitaminoze

Hipo-, hiper-, avitaminoze Ja cilvēka organismā kāda vitamīna daudzums ir nepietiekams vai traucēta vitamīnu uzsūkšanās, pastiprināta to noārdīšanās, rodas hipovitaminoze. Ja kāda vitamīna nav nemaz, rodas avitaminoze. Pārāk lielas vitamīnu preparātu devas organismā izraisa hipervitaminozi.
Daudzi var teikt, ka, pavasarim iestājoties, viņiem ir hipovitaminoze – vitamīnu disbalanss vai nepietiekams daudzums organismā. Risinājums šai problēmai meklējams uzturā un vitamīnos, kas nopērkami aptiekā.

Speciālisti izveidojuši dažus vienkāršus testus, ar kuru palīdzību varat pavērot sevi – iespējams, tie norādīs uz kāda vitamīna trūkumu jūsu organismā. Protams, precīzu informāciju sniegs laboratorijā veiktas analīzes.

Tests № 1
Izstiepiet rokas ar delnām uz augšu un centieties vienlaikus saliekt zeltnesi un mazo pirkstiņu tā, lai tie skartu delnas. Ja šo vingrojumu ir grūti veikt, iespējams, pie vainas ir B6 vitamīna trūkums.

Tests № 2
Ja pat neliela sasituma gadījumā parādās zilums, pie vainas varētu būt C, K, P vitamīnu nepietiekams daudzums organismā.

Tests № 3
Reibst galva, troksnis ausīs? Iespējams, tā organisms signalizē par B3 un E vitamīna trūkumu vai mikroelementu kālija vai magnija nepietiekamību. Atcerieties, ka C vitamīns veicina šo vitamīnu un mikroelementu uzsūkšanos organismā.

Tests № 4
Apsārtušas acis, nonākot tumsā, grūti adaptēties? Dažkārt tas izskaidrojams ar A un B2 vitamīnu trūkumu. Atcerieties, ka A vitamīns ir taukos šķīstošs, labāk uzsūksies kopā ar taukiem.

Tests № 5
Blaugznas. B12, B6, P vitamīnu un selēna trūkums var veicināt blaugznu parādīšanos. Atcerieties, ka B grupas vitamīnu daudzumu samazina kofeīns.

Tests № 6
Jūsu mati ir kļuvuši blāvi, nespodri, viegli lūstoši? Pārbaudiet B9 un C vitamīnu un N vitamīna (liposkābe), kā arī kalcija daudzumu organismā. Varbūt tā daudzumi ir jāpalielina.

Tests № 7
Matu izkrišana, iespējams, var būt saistīta ne tikai ar B grupas vitamīnu, bet arī ar C, N (liposkābe), folijskābes deficītu.

Tests № 8
Kā viens no bezmiega iemesliem varētu būt arī B grupas vitamīnu, kālija un kalcija trūkums. Paturiet prātā, ka miegu veicinošie medikamenti, iespējams, var apgrūtināt B vitamīna uzsūkšanos.

Tests № 9
Muskuļu vājums, krampji naktī, sāpes locītavās bieži vien signalizē par B1 vai B6 vitamīnu nepietiekamu daudzumu.

Tests № 10
Bieži sūdzaties, ka asiņo deguns? Arī tas var liecināt par vitamīnu trūkumu. Deguna asiņošanu var veicināt C, K un P vitamīnu trūkums organismā.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.