Ir stājusies spēkā jaunā medikamentu izrakstīšanas kārtība
Vai tas skar visus recepšu medikamentus?
Nē, izmaiņas attiecināmas tikai uz valsts kompensējamiem medikamentiem.
Līdz 1. aprīlim
|
No 1. aprīļa |
Ārsts valsts kompensējamo medikamentu receptē norādīja zāļu nosaukumu
|
Ārsts valsts kompensējamo medikamentu receptē norādīs aktīvo vielu |
Pircējs varēja iegādāties jebkuras sev vēlamās recepšu zāles ar konkrēto aktīvo vielu, piemaksājot starpību starp kompensācijas summu un izvēlēto zāļu cenu |
Ja pircējs grib saņemt valsts kompensāciju, viņam jāpērk tikai ārsta izrakstītās aktīvās vielas lētākais medikaments. Starpības piemaksa starp lētāko (kompensācijas summu) un izvēlētā, dārgākā medikamenta cenu vairāk nav spēkā. |
Vai var pirkt dārgāku medikamentu, uzrādot recepti kompensējamā medikamenta iegādei paredzēto recepti?
Nē! Ja ārsts ir izrakstījis aktīvo vielu, bet, ja iedzīvotājs vēlas iegādāties konkrētas zāles, kas nav lētākās, tad zāles ir jāiegādājas par pilnu cenu un ar citu - nekompensējamo zāļu recepti.
Vai ārsts drīkst izrakstīt pacientam konkrētas zāles, ja tam ir medicīnisks pamatojums, piemēram, blaknes no citām zālēm ar to pašu aktīvo vielu?
Var, taču tas pacientam ir jāizrunā ar ārstu. Jau vizītes laikā pie ārsta pacientam ir jāiegūst skaidrība, kas tieši ierakstīts receptē.
Vai medikamenta pirkuma brīdī aptiekā pacients var mainīt savu vēlmi un pirkt tās pašas aktīvās vielas, bet cita nosaukuma medikamentu?
Nevar mainīt, jo farmaceits aptiekā izpilda receptē ierakstīto, bet neko tajā nedrīkst mainīt, šāda atļauja ir tikai ārstam. Pacientam atkal ir jādodas pie ārsta un jālūdz mainīt recepte.
Kas būtu sarunā ar ārstu jājautā?
1. Vai tiek izrakstīta valsts kompensējamā recepte vai parastā recepte?
2. Ja šāds medikaments jau ir bijis izrakstīts, vai turpmāk būs tā paša nosaukuma zāles, vai arī būs cita nosaukuma zāles, ko potenciāli saņems aptiekā.
Vai ir kāda vietne, kurā pacients pats laicīgi var saprast, vai iepriekš lietotais valsts kompensējamais medikaments ir lētākais?
Informāciju iesakām meklēt www.zva.gov.lv un www.vmnvd.lv
Uzdot jautājumu
|
Uzdot jautājumu
|
Uzdot jautājumu
|
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.