LV
RU

Iztikas minimums pret rudens skumjām

Iztikas minimums pret rudens skumjām

Debesis apmācas, un garastāvoklis nomācas. Mums pietrūkst saules un siltuma! Kā aizgaiņāt rudens skumjas?


Zinātnieku pētījumi liecina, ka košas, dzīvespriecīgas krāsas aktivizē to smadzeņu daļu, kas mazina stresu un uzlabo garastāvokli. Rudenī mums nepieciešamas rudens krāsas: dzeltena, zeltaina, oranža, sārta, rozā – visi siltie toņi, gan apģērbā, gan ēdienā, gan interjerā. Krāsu terapeiti par vienu no visefektīvākajām atzīst zelta krāsu. Pēc aurosomas sistēmas, dzeltenā ir gudrības krāsa, bet zelts nozīmē viedumu, tā ir saules un arī dvēseles krāsa. Saule ir prieks, un zelta krāsa ar mums acumirklī spēj darīt brīnumus – uzlabo garastāvokli, dod možumu.

Labsajūtu un noskaņojumu uzlabo patīkams aromāts. Izvēlieties tās dabiskās smaržas, kas sniedz možumu un palīdz koncentrēties. Aromterapijā dzeltenai un zelta krāsai atbilst citrusu eļļa. Piemēram, citrusu aromāts ir ļoti enerģētisks, palīdz organismam pašam izstrādāt un saglabāt enerģiju ilgākā laika posmā. Apelsīnu jau izsenis izmanto kā dabisku antidepresantu. Līdzīgi ir ar skujkokiem – japāņu zinātnieki atklājuši, ka cilvēki pēc pastaigām skujkoku mežā jūtas labi atpūtušies un spirgti, elpo vieglāk, viņiem uzlabojas garastāvoklis.

Sievietēm rudenī sevišķi nepieciešams arī rožu eļļas aromāts – nomierina prātu, ļauj atslābināties, palielina juteklisko enerģiju.

Vēl ļoti svarīgi ir labi izgulēties. Izvēdinātā istabā miegs uzlabojas – to apstiprina Pitsburgas (ASV) medicīnas universitātē veiktais pētījums: svaigs, nedaudz vēss gaiss (17–19 grādu) labvēlīgi iedarbojas uz smadzenēm, nervu sistēma atpūšas pilnvērtīgi, un ķermenis papildus uzkrāj labos taukus, kas palīdz organismam uzturēt siltumu un ātrāk pārstrādāt uzņemtās kalorijas enerģijā. Labam miegam traucē zilā gaisma, tādēļ apmēram stundu pirms gulētiešanas nevajadzētu pavadīt laiku pie datora vai televizora. Savukārt lavandas eļļa vai žāvētu lavandas ziedu spilventiņš palīdz atslābināties un vieglāk iemigt.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.