LV
RU

Ja acis grauž un asaro

Ja acis grauž un asaro Optometriste GUNA PŪCE, farmaceite DACE AUZARĀJA


Novecojot notiek organisma izmaiņas, kas skar visas orgānu sistēmas, arī redzi. Svarīgi rūpēties par acu veselību un regulāri veikt profi laktiskās apskates. Redzes pasliktināšanās, acu un plakstu diskomforts, piemēram, graušana, asarošana, apsārtums un nieze, var būt saistīta gan ar acu sausumu un plakstu saslimšanām, gan glaukomu, kataraktu un ar vecumu saistītu tīklenes deģenerāciju, gan sistēmiskām saslimšanām, piemēram, cukura diabētu. Nereti apvienojas vairākas saslimšanas vienlaicīgi.

Sausās acs sindromam raksturīgi tādi simptomi kā diskomforts, asarošana, dedzināšana, graušana, smilšu sajūta, izdalījumi, redzes traucējumi un acu nogurums. Simptomi var būt pastāvīgi vai palielināties laikapstākļu ietekmē, piemēram, aukstā vai vējainā laikā pastiprinās acu asarošana. Acu sausums biežāk sastopams sievietēm un gados vecākiem cilvēkiem. Acu pilieni, piemēram, glaukomas preparāti, asinsspiedienu un holesterīnu pazeminoši, kā arī pretiekaisuma medikamenti, var pastiprināt vai izraisīt sausās acs sindromu.

Nozīmētie medikamenti, tai skaitā glaukomas preparāti, jālieto tieši tā, kā parakstījis ārsts. Nedrīkst aizmirst par sausās acs sindroma ārstēšanu.

Jāatzīmē, ka arī gados jaunāki pacienti arvien biežāk sūdzas par acu sausumu, tāpēc liela uzmanība jāpievērš darba videi un dienas režīmam. Kondicionēts gaiss telpās vai automašīnā, ilgstošs darbs pie datora un kontaktlēcu lietošana var būt sausās acs sindroma cēlonis.

Terapijā nozīmīga loma ir acu sausuma sajūtu mazinošiem acu pilieniem un plakstu higiēnai. Mitrinošie pilieni uzlabo un atjauno asaru kvalitāti. Asaras un asaru plēvīte ir svarīgas acs priekšējās virsmas veselības saglabāšanā. Katras mirkšķināšanās laikā asaru plēvīte tiek atjaunota. Tā aizsargā un mitrina acs virsmu, satur barības vielas, lai radzenes šūnas uzturētu veselas, aizsargātu acs priekšējo virsmu no infekcijām un iz vadītu no acs svešķermeņus. Izvēloties mitrinošos acu pilienus, svarīgi, lai tie ir kvalitatīvi, nesatur konservantus un ir papildināti ar radzeni aizsar gājošām sastāvdaļām. Piemēram, Thealoz Duo lieliski mitrina un aizsargā acs priekšējo virsmu.

Acu pilienos parasti tiek lietoti konservanti, kas nodrošina ilgāku derīguma termiņu pēc atvēršanas, bet ir pierādīts, ka konservanti ilgtermiņā negatīvi ietekmē acs priekšējo virsmu, radot papildus sausuma sajūtu.

Sekas neārstētam sausās acs sindromam var būt nestabila asaru plēvīte, redzes pasliktināšanās, radzenes bojājumi, kas rada neatgriezeniskus un nekoriģējamus redzes traucējumus.

Plakstiem ir nozīmīga loma asaru plēvītes veidošanā. Uz to malas atrodas Meiboma dziedzeri, kas nodrošina asaru plēvītes ārējā slāņa (lipīdu) veidošanu. Tas pasargā asaras no iztvaiko šanas. Ja ir plakstu malas un gļotādas iekaisums, kam raksturīgs plakstu apsārtums, nieze, aplikums un zvīņošanās, asaru plēvīte veidojas nekvalitatīvi. Tādēļ, ārstējot sausās acs sindromu, rūpīgi jākopj arī plakstu mala un āda acu rajonā, tā atjaunojot Meiboma dziedzeru darbību. Plakstu nieze un apsārtums var būt saistīts arī ar alerģisku reakciju, piemēram, uz glaukomas medikamentos esošajiem konservantiem. Rūpīga plakstu kopšana palīdzēs uz labot komfortu un mazinās alerģiskos simptomus. Plakstu kopšana jāveic divas reizes dienā – no rīta un vakarā, ar speciāli paredzētiem produktiem, piemēram, Blephagel, kas nesatur krāsvielas, smaržvielas un konservantus, kā arī nav nepieciešama papildus skalošana ar ūdeni, jo ūdens un konservanti var kairināt un sausināt jutīgo ādu acu rajonā. Sadarbojoties ārstam ar pacientu un lietojot kvalitatīvus acu medikamentus, mitrinošos pilienus un regulāri kopjot plakstus, iespējams saglabāt acu veselību un uzlabot pašsajūtu.

! Ja acu sausuma sajūta un sūdzības nemazinās ilgāk par mēnesi, būtu pareizi apmeklēt acu ārstu, lai noskaidrotu sausās acs sindroma cēloni un nepieciešamo terapiju.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.