LV
RU

Jautā donori

Jautā donori

Ko darīt, ja asinis vajadzīgas kādam no tuviniekiem vai draugiem?Šādos gadījumos aicinām ziedot asinis visu asinsgrupu donorus, jo ne vienmēr pastāv iespēja pārliet donora asins komponentus konkrētam cilvēkam un bieži pacientam nepieciešama vairāku donoru palīdzība. Ziedojot asinis, tu palīdzēsi uzturēt asins krājumu un tādējādi dosi iespēju atveseļoties visiem nelaimē nonākušajiem. Ja nav iespējams nodrošināt asinsdonorus tuviniekam, tas nevar būt par iemeslu, lai ārstēšana tiktu atcelta. Asins komponenti slimniekam tiek sagādāti bez maksas.

Vai asinis var nodot, ja ir tetovējums, pīrsings, ja lieto hormonālās kontracepcijas tabletes vai ir iekodusi ērce


Ja ir veikts tetovējums vai pīrsings, asinis var nodot ne ātrāk kā pēc četriem mēnešiem. Ja iekodusi ērce, asinis nevar nodot ātrāk kā pēc diviem mēnešiem. Ja tiek lietotas hormonālās kontracepcijas tabletes, asinis var nodot.


Vai donoram pienākas brīvdienas?


Saskaņā ar Darba likumu donoram pēc asins ziedošanas nākamajā dienā pienākas apmaksāta atpūtas diena. Pēc vienošanās ar darba devēju to var piešķirt citā laikā (iespējams, arī pievienot ikgadējam atvaļinājumam). Šī atpūtas diena jāizmanto gada laikā no asins ziedošanas dienas. Darba devējs apmaksā līdz piecām šādām dienām kalendārajā gadā, ja puses nav vienojušās vai, piemēram, darba koplīgumā noteikušas lielāku apmaksāto atpūtas dienu skaitu.

Vai asins ziedošana ir kaitīga veselībai?


Veselam cilvēkam neliels asins zaudējums nav kaitīgs. Tieši otrādi, donora organismā notiek asinsrades sistēmas atjaunošanās, stimulēšana, donori retāk slimo ar akūtām un hroniskām slimībām. Asins šūnas organismā ir nepārtrauktā kustībā. Veco šūnu vietā rodas jaunas, tāpat kā atjaunojas āda vai ataug mati. Asins nodošana izraisa pozitīvas emocijas.

Informācijai. No 2018. gada 5. aprīļa asinsdonori tiek gaidīti jaunajā donoru pieņemšanas vietā – Rīgā, Merķeļa ielā 11.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.