LV
RU

Kā izmeklē donora asinis?

Kā izmeklē donora asinis? Katram potenciālam donoram pirms pirmās asins ziedošanas nosaka ABO asinsgrupu, rēzus piederību un hemoglobīna līmeni - lai nekaitētu donora veselībai un sagatavotu kvalitatīvus asins komponentus. Turklāt ar eksprestestu pārbauda, vai potenciālais donors nav inficējies ar C hepatītu.

Pirms katras asins ziedošanas pārbauda hemoglobīna līmeni, bet katras asins nodošanas procedūras laikā sagatavo vairākus asins paraugus, lai laboratoriski izmeklētu, vai donora asinīs nav pazīmju, kas liecina par saslimšanu ar HIV, C vai B hepatītu, vai sifilisu.

Tā kā zināmu laika periodu pēc inficēšanās cilvēks vēl neizjūt veselības izmaiņas un infekciju marķieri vēl nav nosakāmi, donora asinis papildus izmeklē ar molekulārām metodēm, nosakot hepatītu un HIV infekcijas vīrusu DNS vai RNS, kas inficēšanos atklāj ļoti agrīnā etapā.

Ja infekciju marķieru skrīninga pozitīvi rezultāti ir apstiprināti, sabiedrības epidemioloģiskās drošības nolūkā Valsts asinsdonoru centrs vai Nacionālā references laboratorija saskaņā ar likumdošanas prasībām nosūtīs donora personas datus un laboratoriskās izmeklēšanas rezultātus Slimības profilakses un slimību kontroles centram.

Donoram pirms asins ziedošanas ir iespēja izvēlēties, kam paziņot infekciju marķieru laboratorijas izmeklēšanas rezultātus gadījumā, ja tiks konstatētas novirzes no normas: personīgi donoram pēc viņa deklarētās dzīvesvietas vai viņa ģimenes ārstam (abos gadījumos rezultātu saņēmējs tiks informēts ar ierakstītu vēstuli).

Saņemt informāciju par savu asins paraugu izmeklēšanas rezultātiem donors var tikai personīgi, ierodoties attiecīgajā asins sagatavošanas iestādē un uzrādot derīgu personu apliecinošu dokumentu. Telefoniski un elektroniski informācija par asins paraugu izmeklēšanas rezultātiem donoriem netiek sniegta!

Jautājumu gadījumā zvani 80000003. Vairāk informācijas www.donors.lv
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.