LV
RU

Kā izvairīties no traumām?

Kā izvairīties no traumām?

Ieteikumi īpaši izstrādāti Latvijas aptieka Sporta plaukta preču pircējiem.

Iesaka UĢIS VIĻUMS

UZZIŅA

UĢIS VIĻUMS

Bijušais profesionālais basketbolists (karjeru beidza 2010. gadā), četrkārtējs LBL čempions. Sporta kluba Cēsis galvenais treneris. Sagatavo arī basketbolistus individuāli un komandas. Vada kursus fizioterapeitiem un treneriem. 


– Maldīgi domāt, ka traumas gadās tikai profesionāliem sportistiem. Mani novērojumi liecina, ka tās visbiežāk gūst tieši amatieri, kā arī bijušie sportisti, kuri iedomājas, ka joprojām ir tādā pašā kondīcijā, kad sportoja profesionāli. Lielākās problēmas parasti rada neiesildīšanās, lai gan tam būtu nepieciešamas tikai 15–16 minūtes.

Arī zema tempa fiziskajām aktivitātēm iesildīšanās ir nepieciešama

Jo neiesildīšanās var radīt mikrotraumas, piemēram, ieplēstas saites, ieplēsti muskuļi, samežģītas potītes, izsisti pirksti, pamežģījumi plecos...

Pirmkārt, obligāti jāiesildās, lai ķermenis saņemtu impulsu, ka ir gatavs aktivitātēm. Noder palīgierīces, piemēram, balansa spilvens, fitnesa gumijas, lielisks variants – problemātiskos muskuļus iesmērēt ar sildošu smēri.

Turklāt jāņem vērā - ja nogurums ir liels, tad labāk treniņu izlaist. Individuālajās nodarbībās, piemēram, skriešanā, iespēja satraumēties nebūs tik nopietna, tā drīzākir cīņa ar sevi. Taču, spēlējot futbolu vai basketbolu, iespējas gūt traumu ir lielas gan pašam, gan komandas biedriem.

Uz vietas noteikti nepieciešama aptieciņa. Vajadzības gadījumā sāpošam celim vai potītei uzreiz jāuzliek ledus vai jāiesmērē ar auksto ziedi, nevis naivi jācer, ka sāpes pāries tāpat. Kad pēc pāris mēnešiem aiziet pie ārsta, izrādās – jau sācies iekaisums.

 

 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.