LV
RU

Kā kopt matus pavasarī ?

Kā kopt matus pavasarī ? Ja mati ir sausi, zaudējuši dabisko mitrumu, tad tie pūkojas, ir nespodri, grūti ķemmējami, viegli lūzt, un gali šķeļas. Tas nozīmē, ka matiem trūkst dabiskās taukvielas – sebuma.
Mazgāšanai ieteicams šampūns, kas satur keratīnu un pantenolu (atjauno matu šķiedras un ārējo virsmu, novērš lūšanu), pēc tam jālieto atbilstošs kondicionieris vai balzams. Sausos vai mitros matos var iepilināt mazliet dabiskās eļļas (piemēram, diždadžu sakņu, mandeļu, kokosriekstu). Vismaz pēc katras trešās mazgāšanas reizes mati jāpalutina ar barojošu masku.

Ja mati ir taukaini, tātad ķermenis ražo pārāk daudz sebuma. Iemesls var būt arī stress, neveselīgs uzturs vai sezonālas svārstības. Mazgāšanai ieteicams maigs, balansējošs šampūns un balzams, kas uzlabo tauku dziedzeru darbību un matu elastību. Jāmazgā ne pārāk karstā ūdenī, arī fēna gaisa pūsma nedrīkst būt karsta.

Ja mati ir krāsoti, tātad tie ir nedaudz novājināti, jo bieži pakļauti negatīvai ietekmei (krāsošanas laikā matu struktūra tiek īpaši sagatavota, lai tajā iekļūtu krāsas pigmenti). Kopšanai nepieciešami speciāli šampūni un citi līdzekļi, piemēram, maskas, kas mitrina matus, padara gludāku to ārējo aizsargslāni.

Ja mati pastiprināti izkrīt, svarīgi izmantot speciālu šampūnu, losjonu, ampulas un citus kopšanas līdzekļus, kas stiprina folikulus. Pēc mazgāšanas mati saudzīgi jāizžāvē ar fēnu. Nav ieteicams doties gulēt ar slapjiem matiem, jo tad tie kļūst trausli un lūstoši. Ja izkrīt daudz matu (norma ir 100–150 dienā) un jau ilgāku laiku, tad jāgriežas pie speciālista.

Ja galvas āda ir ļoti jutīga, ieteicami produkti, kuru sastāvā ir nomierinošas vielas, kas novērš niezi, dedzinošo sajūtu un tamlīdzīgus kairinājumus, arī galvas ādas zvīņošanos un blaugznu veidošanos. Svarīgi nemazgāt galvu pārāk karstā ūdenī un, žāvējot matus, neturēt fēnu pārāk tuvu galvai. Papildus var lietot nomierinošus tonikus vai serumus galvas ādai. Matu kopšanas līdzekļi ar sulfātiem to sausina.

IETEIKUMI
• Viegla galvas un kakla zonas masāža uzlabo ādas apasiņošanu, tāpēc mati labāk tiek apgādāti ar skābekli un barības vielām.
• Asins cirkulāciju galvas ādā un matus veidojošā proteīna keratīna ražošanu veicina pilnvērtīgs uzturs, vitamīni un minerālvielas, tostarp B grupas, D un E vitamīni, cinks, silīcijs, dzelzs un selēns, kā arī polinepiesātinātās taukskābes omega-3 un omega-6, folskābe un nikotīnskābe.
• Aptiekās nopērkami šampūni ar ārstnieciskām vielām, kas iedarbojas sevišķi intensīvi.
• Serums izveido neredzamu plēvīti – hidrolipīdu kārtu –, kas nogludina matu kutikulas, padarot tos vieglāk ieveidojamus un pasargājot līdz nākamajai mazgāšanas reizei. Ieteicams izvēlēties serumus ar zīda proteīniem, keratīnu un kolagēnu.
• Matu kopšanas līdzekļi ik pa laikam jāmaina – tikai tad to efekts būs maksimāls.
• Ļoti svarīga ir matu tipam atbilstoša ķemme. Plastmasas ķemmes vietā labāk izvēlēties ķemmi no koka. Vieglai ķemmēšanai un galvas ādas masāžai noderēs suka ar dabiskiem sariem.
• Stress kaitē gan ādai, gan matu skaistumam!
• Pārāk ilga uzturēšanās saulē atstāj uz matiem negatīvu iespaidu.
• Matu galus ieteicams apgriezt reizi mēnesī, bet garo matu īpašniecēm – reizi trijos mēnešos.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.