LV
RU

Kā pēc iespējas labāk atveseļoties pēc pārciesta insulta?

Kā pēc iespējas labāk atveseļoties pēc pārciesta insulta? Insults notiek negaidīti. Pēkšņi dzīve apgriežas kājām gaisā gan pašam saslimušajam, gan tuviniekiem. Un nekas vairs nav kā agrāk…


Diemžēl šādas sajūtas gada laikā Latvijā piedzīvo ap 8000 cilvēku, kurus skar insults. Lielākai daļai tas atstāj sekas gan fiziska defekta (paralīze, runas grūtības), gan emocionālu traucējumu (trauksme, motivācijas trūkums) veidā. Veiksmīgas atveseļošanās priekšnoteikums ir agri uzsākta intensīva ikdienas rehabilitācija. Programma sastāv no fiziskiem vingrinājumiem, kurus iemāca veikt fizioterapeiti, psiholoģiskās palīdzības emocionālo traucējumu pārvarēšanai, kā arī pacienta un tuvinieku izglītošanas par insulta profilaksi un veselības uzlabošanas jautājumiem. Visauglīgākais laiks labāko rezultātu sasniegšanai ir pirmais gads pēc insulta, tāpēc šo laiku nedrīkst zaudēt – jārīkojas uzreiz pēc izrakstīšanās no slimnīcas.

Ko tieši darīt, lai atlabtu? Visbiežāk nedz tuvinieki, nedz pats pacients nav gatavi jaunajai situācijai. Šādā gadījumā var noderēt Vigo – Latvijā radīts risinājums, kas palīdz uzsākt rehabilitāciju praktiski uzreiz (dažu dienu laikā) un veikt to mājas apstākļos. Vigo ir datorprogramma, kas lietojama planšetdatorā un nodrošina tieši konkrētam pacientam izstrādātu individuālu rehabilitācijas programmu. Tā sastāv no ikdienas fizioterapijas vingrinājumiem, sarunām psiholoģiskajam atbalstam, kā arī informatīvā atbalsta gan pacientiem, gan viņu tuviniekiem. Vigo var lietot arī papildus esošai rehabilitācijai.

Jūs vairs nebūsiet vieni ar insulta sekām – cauri rehabilitācijas procesam jūs vadīs Vigo!

Kā pieteikties Vigo?

Apmeklējiet interneta mājaslapu www.vigo.health un nospiediet "Pieteikties". 

Vigo ir sertificēta medicīnas ierīce, kas izstrādāta sadarbībā ar NRC Vaivari.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.