LV
RU

Kā rīkoties traumas gadījumā?

Kā rīkoties traumas gadījumā?

Sastiepums.

Locītavu saišu sastiepums rodas, ja locītavas kustības apjoms ir pārsniedzis normālo, pierasto apjomu. Sekas– saišu sastiepums, bojājums vai pat pārrāvums. Lai iedzīvotos locītavu saišu traumā nav obligāti jābūt olimpietim, tas var gadīties ar ikvienu, pat sadzīviskā situācijā.


Sasitums

Rodas sitiena, kritiena rezultātā. Visbiežāk vērojams kā pietūkums, zilums, sāpīga traumētā vieta. Sasitumu rezultātā ne vienmēr veidojas brūces.

Kā rīkoties?

•Imobilizēt jeb nodrošināt mieru traumētajai zonai. Fiksējošs pārsējs traumētajai locītavai (tiesa, pārsējam jābūt ne pārāk ciešam (lai nav tirpšanas sajūtas) un ne pārāk vaļīgam).

•Aukstuma aplikācijas traumētajai vietai – efektīvi, ja aukstumu traumētajai vietai nodrošina maksimāli ātri pēc negadījuma. Ja kā aukstumu izmanto ledu, tad nekādā gadījumā to nelieciet tiešā kontaktā ar ādu, jo šādi var iegūt apsaldējumu. Jābūt uzmanīgiem arī pūšot tā saucamos „aukstumus”.

Ārstēšana

Būtiski ir veikt darbības, lai tiktu mazināta tūska un hematoma. Šim nolūkam der kompreses, kā arī atvēsinoši un tūsku mazinoši gēli un ziedes. Atvēsinošās ziedes ir efektīvas 24 stundu laikā pēc traumas. Tūskas mazināšanas rezultātā uzlabosies mikrocirkulācija, kavēsies iekaisuma process. Izvēloties līdzekli tūskas, sāpju mazināšanai, var izmantot nesteroīdos pretiekaisuma līdzekļus saturošos medikamentus vai līdzekļus, bet var izmantot pasaulē popularitāti ieguvušās dabas vielas, kas arī ir pierādījuši savu efektivitāti. Tomēr, iesakām vērsties pie speciālista.

 

 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.