LV
RU

Kā sevi palutināt?

Kā sevi palutināt? Jā, skaistums patiešām nāk no iekšām! Kosmetologi un dermatologi to ne tikai apstiprina, bet arī pamato: pat tad, ja āda, mati un nagi tiek rūpīgi kopti, tiem nepieciešami vēl vitamīni un atbilstošas uzturvielas, jo īpaši ziemas beigās un agrā pavasarī.

Nedzīvojam mucā... 

...tāpēc mūs ietekmē gan vējš, gan sals, gan tveice, bet apkures sezonas laikā – arī sausais gaiss telpās, kurās uzturamies. Un, protams, ārējās vides piesārņojums.

Āda atspoguļo visas piedzīvotās problēmas, īpaši tad, ja izslimotas saaukstēšanās kaites, ievērota pārlieku stingra diēta, ilgstoši lietoti medikamenti vai bijusi pastiprināta fiziskā un garīgā slodze – tad āda var būt pelēcīga, sausa, iekaisīga u. tml. Vējš un aukstums sevišķi ietekmē lūpu maigo un jutīgo ādu – tā sasprēgā, rodas virspusējas un dziļākas asiņojošas plaisiņas, zvīņošanās.

Mati ne tikai izkrīt un to gali šķeļas – tas ir dabisks process, bet tos ietekmē arī žāvēšana ar karstu gaisu, krāsošana, taisnošana vai cirtošana ar karstiem ruļļiem, ziemā – arī galvassegas nēsāšana.

Tam, ka nagi kļūst trausli, pārlieku sausi, plaisā vai lūzt, cēlonis var būt sadzīves ķīmijas, mazgāšanas līdzekļu vai pārāk biežas nagu lakas lietošana.

Palīdzība no ārpuses (krēmi, geli, serumi utt.) ir nepieciešama, taču nav pilnīga, ja netiek lietots pilnvērtīgs uzturs, kā arī vitamīni, minerālvielas un uztura bagātinātāji, kas palīdz vieglāk pārvarēt mainīgos laikapstākļus, ultravioletā starojuma ietekmi, uzlabo pašsajūtu, mazina stresu, līdzsvaro hormonus, ļauj vieglāk tikt galā ar paaugstinātu slodzi – vārdu sakot, pozitīvi ietekmē organismu kopumā.

Ceļvedis skaistuma pasaulē

Ļoti svarīgas ir polinepiesātinātās taukskābes, kas uzlabo bioķīmiskos procesus, tādēļ notiek dabiska ādas mitrināšana, mazinās apsārtums, āda kļūst tvirta, mati un nagi kļūst stiprāki. Galvenā augu izcelsmes omega-3 taukskābe ir gammalinolēnskābe – viena no nozīmīgākajām neaizvietojamām taukskābēm, kas nepieciešama dažādu fizioloģisku procesu norisei, ādas tvirtumam, sievietes pašsajūtas uzlabošanai menstruāciju un menopauzes periodā, kā arī omega-6 jeb linolskābe, kas īpaši atvieglo osteoporozes un diabēta gadījumos.

Bagātīgi šīs taukskābes satur gan naktssveces eļļa (pierādīts, ka tā uzlabo arī sirds un asinsvadu sistēmas darbību), gan gurķenes jeb gurķumētras eļļa (mazina ādas apsārtumu, plēkšņainumu, izlīdzinās krunciņas). Arī linsēklu eļļas sastāvā ir līdz 80 procentu neaizvietojamās taukskābes. Tā ir viena no retajām augu eļļām, kas omega-3 taukskābju saturā var sacensties pat ar zivju eļļu. Linsēklu eļļa uzlabo ādas, nagu un matu stāvokli, aktivizē vielmaiņu, stabilizē cukura līmeni asinīs, labvēlīgi ietekmē reproduktīvo un centrālo nervu sistēmu.

Augsta uzturvērtība ir ķirbju sēklu eļļai – tās sastāvā ir gan piesātinātās, gan nepiesātinātās taukskābes, tostarp omega-3 un omega-6, B grupas vitamīni (nodrošina labāku vielmaiņu un nervu darbības stabilizēšanos), cinks un fosfors (spēcina zobus un kaulus). Ķirbju eļļa sevišķi ieteicama vīriešiem prostatas profilaksei.

Ļoti būtisks organismā ir arī E vitamīns – tas uzlabo asinsvadu elastību, mazina zemādas kapilāru trauslumu (par to liecina sīkas sarkanas dzīsliņas uz sejas). Šis antioksidants pasargā neironus no brīvajiem radikāļiem, tādējādi attālinot novecošanas procesu.

Pēc 25 gadu vecuma silīcija daudzums cilvēka organismā, īpaši ādā, sāk samazināties, tāpēc mati kļūst trauslāki un plānāki, āda zaudē elastību. Silīcijs stiprina nagus un matus un sekmē to augšanu, uzlabo kolagēna (galvenā ādas olbaltumviela) un keratīna sintēzi.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.