LV
RU

Kā tu vari ziedot asinis?

Kā tu vari ziedot asinis?

Ievēro! Lai ziedotu asinis, līdzi ņem pasi vai ID karti, kā arī bankas konta numuru!



Iepriekšējs pieraksts
Asinsdonoriem tiek piedāvāta iespēja veikt iepriekšēju pierakstu uz asins ziedošanas procedūru Valsts asinsdonoru centra telpās Rīgā, Sēlpils ielā 9. Pierakstīties var pat divas nedēļas pirms procedūras mūsu darba laikā, zvanot uz donoru informatīvo bezmaksas tālruni: 80000003.
Pieraksts nav obligāts – tā ir tikai iespēja lielas rindas gadījumā ietaupīt savu laiku.


Asinsdonora anketa

Pirms dodies ziedot asinis, Valsts asinsdonoru centra mājaslapā www.donors.lv iespējams aizpildīt asinsdonora anketu elektroniski. Pēc aizpildīšanas saņemsi īpašu kodu, kuru varēsi izmantot, lai izdrukātu anketu asins ziedošanas vietā. Neaizmirsti pierakstīt kodu! Izbraukumos donora anketas izdrukāšana netiek nodrošināta. Aizpildītā anketa negarantē, ka varēsi ziedot asinis vai asins komponentus. Asinsdonora anketa atrodama VADC mājaslapā, sadaļā Donoriem – Asinsdonora anketa.

Asins ziedošana
Katru reizi donors ziedo 450 ml (vēl papildu apmēram 30 ml asins paraugiem – izmeklēšanai). Veselam cilvēkam tāds asins zudums nav kaitīgs. Asinis noņem tikai no elkoņa locītavas vēnas. Pirms procedūras donoram pārbauda abu elkoņu locītavu vēnas, jo donori, kuriem ir svaigi dūrieni vēnā vai citi ādas bojājumi vēnas punkcijas vietā, nedrīkst ziedot asinis. Asins ziedošanas procedūra ilgst apmēram 10 minūtes. Vari būt drošs, ka asins nodošanas laikā nevari inficēties ar HIV, vīrusu hepatītiem, sifilisu un citām transmisīvām slimībām, jo tiek izmantoti vienreiz lietojami materiāli: plastiskie maisi asins sagatavošanai, sistēmas, vienreizējās lietošanas adatas, laboratorijas instrumenti asins grupas un hemoglobīna noteikšanai, donoru elkoņu locītavu ādas apstrādei un apsaitēšanai.

Ja pēc asins ziedošanas veselībā rodas izmaiņas, kas saistītas ar asins ziedošanu, lūdzu, informē centra ārstniecības personas pa bezmaksas tālruni 80000003.

Bezmaksas tālruņa darbalaiks:
• pirmdien, ceturtdien – no 8.30 līdz 18.00,
• otrdienās, trešdien – no 8.30 līdz 17.00,
• piektdien – no 8.30 līdz 15.00.
Ziņo arī tad, ja domā, ka ziedotās asinis nav drošas un var kaitēt pacienta veselībai.

Jautājumu gadījumā zvani 80000003
Vairāk informācijas www.donors.lv

 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.