LV
RU

Kāpēc ir svarīgi sevi pasargāt no stresa?

Kāpēc ir svarīgi sevi pasargāt no stresa?

DACE TETEROVSKA, stresa endokrinoloģe


Veidojoties spriedzei, rodas bioķīmiskas reakcijas, sāk izdalīties tā saucamie stresa hormoni un tas skar ķēdes, kas ir visas organisma sistēmas. Īslaicīgs stress savā ziņā uztverams kā pozitīvs, jo mūs mobilizē, tomēr, ja spriedze nepāriet un kļūst hroniska, veģetatīvā sistēma sāk uzvesties neadekvāti, rodas nogurums, bezmiegs, depresija, bet ar laiku nopietnas saslimšanas.

 

Tāpēc pirmām kārtām ir jāmēģina optimizēt savs dzīvesveids - jānodarbojas ar tīkamām fiziskām aktivitātēm, jāievēro sabalansēts darba un atpūtas režīms, jāatlicina pietiekami ilgs laiks miegam.Saviem pacientiem es parasti iesaku arī dabīgus preparātus, kas efektīvi mazina stresu un tā izraisītos simptomus. Piemēram, magnijs, ko izsenis uzskata par pretstresa mikroelementu, kopā ar dabīgiem nomierinošiem ārstniecības ekstraktiem, teiksim, baldriānu, efektīvi nomāc stresa simptomus.

 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.