LV
RU

Kāpēc svarīgi zināt, kas ir neiropātija (polineiropātija)?

Kāpēc svarīgi zināt, kas ir neiropātija (polineiropātija)?

Neiropātija ir perifērās nervu sistēmas slimība, kuras pamatā ir perifēro nervu šķiedru un veģetatīvās nervu sitēmas bojājumi.


• Diabēta pacientiem paaugstināts cukura līmenis asinīs izraisa dažādas komplikācijas, tajā skaitā perifēro nervu bojājumus, polineiropātiju.

• Hroniskiem alkoholiķiem ir traucēta B1 vitamīna uzsūkšanās no zarnu trakta, kā rezultātā rodas B1 vitamīna deficīts, kas izraisa alkohola polineiropātiju.

• B1 deficīta simptoms var būt arī gadījumos, kad traucēta uzsūkšanās no kuņģa un zarnu trakta, kas radusies pēc operācijas, piemēram, ir izgriezta daļa kuņģa vai zarnu. Šādos gadījumos B1 vitamīns jāuzņem papildus.

 

 

Polineiropātija izpaužas ar sāpēm, dedzināšanas sajūtu pēdās, salšanu un tirpšanu, ka arī ar nemierīgo kāju sindromu, kad cilvēks naktī nevar aizmigt. Šādos gadījumos jālieto medikamenti, kas novērš sāpes un kairinājumu. Ja pacientam ir arī parēze (muskuļu vājums un kustību ierobežojums), nepieciešami medikamenti nervu impulsu pārvades uzlabošanai, lai tiktu saglabātas un uzlabotas kustību funkcijas. Vielmaiņas uzlabošanai speciālisti iesaka lietot B grupas vitamīnus.

 

 

Ne vienmēr pēc pacienta sajūtām var droši spriest par nerva bojājuma pakāpi. Ja tirpšana pāriet, tas var liecināt gan par izveseļošanos, gan nerva šķiedru bojāeju. Diagnozes precizēšanai izmanto neirometriju vai neirogrāfiju – izmeklēšanas metodi, kas nosaka nerva bojājuma vietu un pakāpi, kā arī to, vai nervu impulsa pārvade ir traucēta.

 

 

Cukura diabētam kā pamatsaslimšanai bieži pievienojas arī neiropātija, un tad ieteicams lietot medikamentus, kas uzlabo vielmaiņu nervu apvalkos un impulsu pārvadi. Nervu šūnu atlabšanas spēja ir ierobežota, tāpēc svarīgi pēc iespējas ātrāk likvidēt neiropātijas cēloni, piemēram, ārstēt diabētu vai novērst B grupas vitamīnu deficītu.

 

Neiropātiju gadījumos B1 taukos šķīstošā vitamīna (benfotiamīna) lietošanas efektivitāte ir pierādīta. Neirotropie B grupas vitamīni labvēlīgi ietekmē vielmaiņas un deģeneratīvās nervu un kustību aparāta slimības. Tos lieto, lai novērstu vitamīnu deficītu, bet lielās devās tiem piemīt farmakoloģiskas īpašības, kas nosaka izteiktu Milgamma® pretsāpju, antineiralģisko un reģeneratīvo iedarbību. Tie darbojas kā antioksidants, uzlabo smadzeņu šūnu un perifēro nervu šūnu darbību, izvada toksiskos vielmaiņas starpproduktus.

 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.