Kas ir kognitīvie traucējumi? Kā no tiem sevi pasargāt?
JANA NAMNIECE
Latvijas aptieka farmaceite
Tie ir atmiņas, koncentrēšanās spēju un uzvedības traucējumi, ko var novērot pat četrdesmitgadniekiem, un ne vienmēr tie saistāmi ar kādu slimību – tas var būt pārstrādāšanās un paaugstināta stresa rezultāts. Var parādīties arī miegainība vai bezmiegs. Nopietnākos gadījumos cilvēks vairs nepazīst savus tuviniekus, apkārtni, kurā atrodas, pēkšņi vairs neprot iztīrīt zobus, apģērbties, kļūst kopjams... Tā diemžēl jau ir neatgriezeniska stadija – ārstēšana nepalīdz.
Ja ir aizdomas par izmaiņām, nepieciešama ārsta konsultācija un nopietna klīniska izmeklēšana. To vislabāk veikt klīnikā Gaiļezers, kur ir speciāls atmiņas kabinets. Ārstēšana – kompleksa, atkarīga no pamatslimības. Parasti vajadzīgi smadzeņu vielmaiņu veicinoši medikamenti. Ar tiem pabarojot šūnas un uzlabojot impulsu vadīšanu, var panākt diezgan labus rezultātus. Svarīgi lietot arī koenzīmu Q 10, A, E un B grupas vitamīnus, zivju eļļu. Dabīgs antioksidantu avots ir zaļā tēja. Un, protams, nepieciešams sabalansēts uzturs un fiziskās aktivitātes (nūjošana, vingrošana, peldēšana utt.), arī atmiņa jātrenē (prāta spēles, krustvārdu mīklas, dzejoļu mācīšanās, svešvalodu apguve utt.).
Uzdot jautājumu
|
Uzdot jautājumu
|
Uzdot jautājumu
|
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.