LV
RU

Klepus un tā ārstēšana ar ārstniecības augu drogu preparātiem

Klepus un tā ārstēšana ar ārstniecības augu drogu preparātiem

IEVA JUZUMA, Msc. pharm., farmaceite, Latvijas aptieka-16, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultāte
BAIBA JANSONE, Dr. med., Farmakoloģijas katedras profesore, Latvijas Universitātes Medicīnas fakultāte


Klepus ir elpceļu bakteriālas infekcijas, saaukstēšanās vīrusslimību vai gripas simptoms. Biežāk tas rodas nevis pašā slimības sākumā, bet otrajā vai trešajā dienā pēc saaukstēšanās vai gripas sākuma. Vairumam cilvēku vismaz reizi gadā ir klepus. Klepus mazināšanai aptiekas klienti iegādājas gan sintētiskos, gan ārstniecības augu drogu preparātus.

Pētniecības darba ietvaros, lai noskaidrotu aptiekas klientu viedokli par farmaceitisko aprūpi un ieteikumiem klepus gadījumā, klientu ārstēšanās paradumus un zināšanas par ārstniecības augu drogām klepus mazināšanai, tika aptaujāti aptiekas klienti, kas iegādājās preparātus klepus mazināšanai. Aptaujas rezultāti parādīja, ka aptiekas klienti vēlas no farmaceita uzzināt par preparātu efektivitāti, to lietošanas ilgumu, kā arī saņemt informāciju par ārstniecības augu drogām un to pareizu lietošanu.

Respondentu atbildes uz jautājumu "Kāda veida preparātus visbiežāk izvēlaties klepus ārstēšanai?" parāda, ka liela daļa aptaujas dalībnieku, lai mazinātu klepu, lieto ārstniecības augu drogu tējas.

Ļoti bieži klepus vērojams bērniem, jo viņu imunitāte vēl tikai pakāpeniski nostiprinās. Pētījuma rezultāti parāda, ka gan pieaugušie, gan bērni lieto ārstniecības augu drogu preparātus. Tieši tādēļ ir būtiski farmaceitam informēt aptiekas klientus par ārstniecības augu drogām, ko droši var lietot arī bērni un pusaudži.

Klepus simptomu mazināšanai pieejams plašs un daudzveidīgs preparātu loks. Eiropā (īpaši Vācijā, Austrijā, Čehijā, Lielbritānijā, Francijā) plaši tiek lietotas ārstniecības augu drogas tieši klepus un saaukstēšanās gadījumā. Arī Latvijas aptiekās pieejamas ārstniecības augu drogas, tādēļ farmaceitam ir svarīgi pārzināt un ieteikt tādas augu drogas, kas efektīvi mazinās klepu.

Rakstā aplūkotas visbiežāk šim nolūkam izmantotās ārstniecības augu drogas. Eiropas Savienības augu monogrāfijas šīm drogām un to terapeitiskām devām atrodamas Eiropas Zāļu aģentūras interneta vietnē https://www.ema.europa.eu.

Ārstēšana ar augu drogu līdzekļiem Eiropas Kopienas augu monogrāfijās norādīts, ka sāpoša un iekaisuša kakla gadījumā efektīvi palīdz altejas sakne (Althaeae radix), Islandes ķērpja lapoņi (Lichen islandicus), ārstniecības žodzenes ziedi (Sisymbrii officinalis herba), šaurlapu ceļtekas lapas (Plantaginis lanceolatae folium), kliņģerīšu ziedi (Calendulae flos) un kumelīšu ziedi (Matricariae flos). Savukārt atkrēpošanu veicina prīmulu saknes (Primulae radix), prīmulu ziedi (Primulae flos), vijīgās efejas lapas (Hederae helicis folium), timiāna laksti (Thymi herba), eikalipta lapas (Eucalypti folium), mazā mārsila laksti (Thymus serpyllum herba), saldā un rūgtā fenheļa augļi (Foeniculi dulcis fructus un Foeniculi amari fructus).

Pilnu rakstu aicinām lasīt izdevuma Materia Medica 2019. gada novembra numurā.

Paldies izdevumam par iespēju iepazīstināt mūsu lasītājus ar šo noderīgo informāciju.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.