LV
RU

Ko vēsta roku āda

Ko vēsta roku āda Ziema nepatīkami ietekmē ādu. Parasti visvairāk cieš roku āda. Ārā gaisa mitrums samazinās, iekštelpās gaiss ir vēl sausāks apkures dēļ, turklāt, regulāri mazgājot rokas, āda kļūst sausāka, var sākt plaisāt, lobīties un asiņot.

Roku āda satur mazāk zemādas tauku, tāpēc kolagēna un etastīna apjoms ir mazāks nekā, piemēram, sejas vai muguras ādā, un tā noveco ātrāk. Roku ādu ietekmē vairāki riska faktori – piemēram, sals, vējš, agresīvi mazgāšanas līdzekļi (trauku mazgāšana ar rokām, nelietojot cimdus utt.) veicina sasprēgājušas un sausas ādas veidošanos, kolagēna noārdīšanos un pigmentu rašanos. Lai āda būtu maiga un mīksta, ir divu veidu izejvielas – mīkstinātāji (emolienti) un mitrinātāji. Mīkstinātāji (piemēram, lanolīns, jojobas eļļa) uz ādu iedarbojas kā lubrikanti, aizpilda tukšumus starp šūnām un palīdz sadzīt atmirušo ādas šūnu maliņām, savukārt mitrinātāji (glicerīns, hialuronskābe u. c.) piesaista mitrumu no apkārtējās vides, palielinot ūdens koncentrāciju ādas virskārtā.

Saudzīga roku mazgāšana – ar siltu, nevis karstu ūdeni, un ar maigām ziepēm. Sevišķi svarīgi to ievērot, ja rokas tiek mazgātas ļoti bieži. Pēc tam rokas jānosusina un uzreiz jāuzklāj mitrinošs krēms vai biezākas konsistences ziede (optimālā proporcija: ap 80% eļļas un 20% ūdens). To lieto tik bieži, cik nepieciešams, vismaz divas reizes dienā, bet barojošus, mitrinošus līdzekļus – pat 5-6 reizes dienā. Alerģiskai un jutīgai ādai labāk izmantot līdzekļus bez smaržvielām, krāsvielām, konservantiem.

!Dezinficējošie līdzekļi vai salvetes, kas satur alkoholu, turklāt augstā koncentrācijā, sausina un kairina ādu. Ieteicams izmantot spreja vai gela tekstūras produktus ar samazinātu alkohola koncentrāciju un mitrinošām sastāvdaļām (piemēram, glicerīnu, E vitamīnu), bet mitrās salvetes – bez spirta.

Saplaisājusi roku āda, asiņojošas plaisas un brūces var izraisīt iekaisumus, tāpēc nepieciešami ārstnieciski līdzekļi. Ieteicams vazelīns, vai arī izvēlies biezu, bagātīgu mitrinātāju, kas satur, piemēram, kakao, šī sviestu vai bišu vasku. Šādu līdzekli uzklāj pirms gulētiešanas un uzvelk kokvilnas cimdus.

!Vēsā laikā noteikti jāvelk cimdi!

Ikdienā ādas barošanai un mitrināšanai ieteicams krēms ar keramīdiem, dabiskiem mitrinošajiem faktoriem, dekspantenolu, A vitamīnu un citām vērtīgām vielām. Sausas ādas stāvokli būtiski uzlabo pat vienkāršs, mitrinošs krēms, ja to lieto regulāri.

!Roku kopšanas līdzeklis jāiemasē arī kutikulās un nagos. Tāpat svarīgi lietot pietiekami daudz šķidruma.

!Ja apsārtums, lobīšanās un jutīgums nepāriet, jāvēršas pie dermatologa, lai pārbaudītu, vai nav radusies, piemēram, roku ekzēma vai psoriāze.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.