LV
RU

Labai dzīvošanai

Labai dzīvošanai VESELĪBA PRET SLIMĪBU. Cilvēka ķermenis ir vērtība, kurai piemīt gan spēks, gan trauslums, tāpēc ar to jārīkojas atbildīgi. Svarīgs ir viss: veselīgs uzturs (ja nepieciešams, pārskatiet savus ēšanas paradumus), veselīgs dzīvesveids (regulāras fiziskās aktivitātes, pietiekams un kvalitatīvs miegs, nesmēķēt, ierobežot alkohola lietošanu) un psihoemocionālais komforts. Pats spēku plaukums var būt jebkurā vecumā!


NOST AR BAILĒM! Tās ir vienas no spēcīgākajām emocijām, tās kaitē imunitātei, tāpēc stress jāapvalda. Jā, ir uzradies jauns vīruss, jā, daudzi ar to ir sastapušies, tomēr paturiet prātā – daudzi no tā ir atlabuši! Jēdzīgais, ko niknais vīruss dara, – uzstājīgi mums atgādina, ka par savu veselību katram jārūpējas, turklāt sākot ar visvienkāršāko – ar personīgās higiēnas un distances ievērošanu. Par spīti visam, jādzīvo jēgpilni!

SMIEKLI DZIEDINA. Zinātniski pētījumi apliecina, ka starp smadzenēm un pārējo ķermeni pastāv atgriezeniska saikne – cilvēks smaida, un viņa organisms uzreiz sāk ražot endorfīnus jeb „laimes hormonus”, kas nekavējoties stājas pretim stresa hormoniem (tie sašaurina asinsvadus un vājina imūnsistēmu), muskuļi atslābst, uzlabojas elpošana un asinsrite, audi saņem vairāk skābekļa. Smiekli vairo koncentrēšanās spējas, mazina nervozitāti, skumjas un hroniskas sāpes, uzlabo naktsmiegu. Psihologi, mediķi un karjeras konsultanti ir vienprātīgi – smaids un smiekli dziedina gan fiziski, gan emocionāli, ļauj vieglāk pārdzīvot sarežģītas situācijas un paaugstina darba ražīgumu.

LAIPNĪBA UN LABI VĀRDI. Kāds gudrais reiz teicis, ka sirsnību jūt pat aklais un kurlais. Visu izsaka vienkāršs vienādojums – vienu nejauku vārdu par nebijušu padara divi labi vārdi. Brīnumainākais, kas notiek, – citos kā spogulī ieraugām sevi! Tāpēc neskopojieties ar labiem vārdiem, un pasaule jums atbildēs ar to pašu.

NERAIZĒJIES PAR TO, KĀ NAV. Vai atcerieties Džeriju no hrestomātiskās grāmatas Trīs vīri laivā (nerunājot nemaz par suni)? Lasot medicīniska rakstura izdevumus un zāļu reklāmas, viņš grima arvien lielākā bezcerībā, jo secināja, ka sirgst ar visām minētajām slimībām to visļaundabīgākajā formā, secen bija gājusi tikai viena – „ūdens ceļgalā”... „Es ienācu lasītavā veselīga, laimīga vīra solī. Es izvilkos no tās kā nožēlojams kroplis.” Ar ko tas beidzās? Protams, ar ārsta apmeklējumu. Un ko darīja tas? Protams, izrakstīja recepti, kuru aptiekārs novērtēja, sakot: „Es varētu jums pakalpot, ja es būtu gan universālveikals, gan ģimenes pansija.” Jo receptē bija rakstīts: „1 mārciņa bifšteka ar 1 pinti rūgtā alus katru sesto stundu, 1 desmit jūdžu pastaiga katru rītu, 1 gulta tieši 11 vakarā. Un neurbties lietās, par kurām tev nav ne mazākās jēgas.” Džerijs izpildīja priekšrakstus ar lieliskiem panākumiem. „Mana dzīvība bija glābta, un vēl arvien neesmu nomiris,” priecājās „simt septiņu nāvīgu slimību upuris”.

MĀCĀMIES PIEŅEMT PASAULI! Dalailama atgādina: mēs varam dot lielu labumu gan sev, gan citiem, paplašinot savu „mēs” līdz visas cilvēces apjomam, – tad nebūs neviena, kam stāties pretī, nebūs neviena, no kā baidīties, un nebūs neviena, ko ienīst. Tas nozīmē iegūt pasauli, kurā nav nekā, kas tev pieder, jo pati pasaule pieder tev. Ja ikvienam dvēselē valdīs miers, tad tas būs visā pasaulē.

MIERU, TIKAI MIERU! Šī frāze pieder bērnu draugam – rakstnieces Astridas Lindgrēnas izdomātajam omulīgajam Karlsonam. Atgādiniet šos viedos vārdus regulāri gan sev, gan saviem mīļajiem, jo laimes avots ir mierīgs prāts!
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.