Lai saule draudzīga
Dr. ANITA ĀBELĪTE, dermatoveneroloģe, SIA Lāzerplastikas klīnika.
Kas ir UVA un UVB filtri? Ar ko tie atšķiras? Tā apzīmē ultravioleto staru filtrus. UVA stari ir krietni kaitīgāki par UVB stariem, jo iedarbojas uz ādas dziļākajiem slāņiem un pastiprina ne tikai novecošanās procesus, bet arī risku saslimt ar vēzi. UVB stari skar epidermu, ietekmē iedeguma veidošanos (kas patiesībā ir ādas pašaizsardzības mehānisms) un apdegšanas ārējos simptomus (apsārtums, čūlas).
Kurām sastāvdaļām saules aizsargkrēmos īpaši jāpievērš uzmanība? Labs aizsargkrēms nodrošina aizsardzību pret UVA un UVB stariem, viegli klājas, ir vienkārši un ērti lietojams, nesatur smaržvielas, kas var izraisīt alerģiju, neatstāj uz drēbēm taukainus traipus. Atbilstoši ES Kosmētikas regulai, sauļošanās līdzekļiem jānodrošina aizsardzība pret UVA un UVB stariem attiecībā 1:3, tātad UVA aizsardzībai jābūt vismaz 1/3 no kopējā SPF rādītāja.
Piemērs: ja UVA SPF ir 5, bet UVB SPF ir 30, tad līdzekļa kopējais SPF, ko norāda uz iepakojuma, būs 15 (UVA SPF 5 x 3). Līdzekļus, kas aizsargā pret UVA starojumu, marķē ar atbilstošu UVA simbolu.
Daudziem krēmiem ir tikai UVB filtrs – tas nozīmē, ka āda tiek pasargāta virskārtā, bet ne dziļākajos slāņos, tāpēc prātīgāk iegādāties krēmu, uz kura rakstīts gan UVB, gan UVA. Šie krēmi gan ir dārgāki, jo tehnoloģiski tos ir sarežģītāk ražot. Ja uz krēma iepakojuma UV staru filtru burti nav atrodami, tas, visticamāk, krēms aizsargā tikai pret UVB stariem. Ja krēms iegādāts ārzemēs, uz tā var būt burti PPD – arī tas liecinās par UVA staru aizsardzību.
Arī ūdens un smiltis atstaro saules starus, tādēļ ādu no saules ieteicams aizsargāt pat mākoņainā laikā, kad uz zemes nonāk 90% UV starojuma, it īpaši UVA stari. Noteikti jāpievērš uzmanība SPF kosmētiskā līdzekļa ūdens izturībai. Ja angļu valodā to raksturo vārdi water resistant, tas nozīmē, ka līdzeklis savu iedarbību saglabās līdz 40 ūdenī pavadītām minūtēm, ja waterproof – līdz pat 80 minūtēm. Kvalitatīva aizsargkrēma sastāvā ir arī cinka oksīds un titāna dioksīds – dabiskas izcelsmes neorganiskas minerālvielas, kas cīnās ar saules kaitīgajām īpašībām.
Vai var izmantot aizsargkrēmu, kas palicis no iepriekšējā gada? Tas var būt zaudējis savu efektivitāti un kvalitāti, pie tam, ja lietots pludmalē, tajā var būt iekļuvuši smilšu graudiņi. Katru gadu vēlams iegādāties jaunu SPF līdzekli. Vai pēc sauļošanās ieteicama duša? Noteikti, jo jānoskalo SPF kosmētiskā līdzekļa, sviedru un putekļu kārtiņa. Dušā vēlams iet ne vēlāk kā 30-45 minūtes pēc sauļošanās. Ūdenim jābūt siltam, nevis aukstam, lai neradītu organismam šoku un nelabvēlīgi neietekmētu pašsajūtu.
Kādus kosmētiskos līdzekļus izmantot pēc sauļošanās? Tādus, kas nostiprina iedegumu, noņem ādas apsārtumu un mitrina saules sakairināto ādu. Var izmantot arī mitrinošus krēmus, losjonus, fluīdus vai pieniņus. Ādas kopšanai pēc sauļošanās un peldēšanās ieteicama speciāla kosmētiskā eļļa vai mitrinošs krēms, kas ādu baro un mitrina, A un E vitamīnu saturošs krēms vai losjons, kas atvēsina, mīkstina, mitrina, atjauno un pasargā ādu. Efektīvi un spēcīgi ādu mitrina hialuronskābi un koenzīmu Q10 saturoši kosmētiskie līdzekļi, kas palīdz atjaunot tās tvirtumu. Kosmētiskie līdzekļi jāuzklāj uz tīras ādas (pēc dušas, vannas).
! Pieaugušam cilvēkam nepieciešamais SPF aizsarglīdzekļa daudzums vienā uzklāšanas reizē pirms došanās uz pludmali: sejai – apmēram viena tējkarote, ķermenim un rokām – sešas tējkarotes.
Uzdot jautājumu
|
Uzdot jautājumu
|
Uzdot jautājumu
|
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.