LV
RU

"Latvijas aptieka" kopsolī ar zinātni

Diabēta pacientu atbalsta programmas ietvaros Latvijas aptieka uzsāk sadarbību ar Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centru (LBMC).


LBMC ir vadošā pētniecības iestāde molekulārajā bioloģijā, biomedicīnā un biotehnoloģijā Latvijā. Kopš dibināšanas 1993. gadā LBMC ir izveidojies par spēcīgu zinātnisko centru, kurā tiek veikti pētījumi trīs galvenajos virzienos:
• cilvēka ģenētika un slimību patoģenēzes mehānismi;
• vēža izpēte;
• strukturālā bioloģija, biotehnoloģija un virusoloģija.

RetroOPTIMED – cukura diabēta personalizētas ārstēšanas programmas pētījums

LBMC aicina 2. tipa cukura diabēta pacientus ar vismaz trīs gadus garu slimības vēsturi iesaistīties RetroOPTIMED pētījumā. Šī ir unikāla iespējas uzzināt vairāk par savu saslimšanu, veicināt 2. tipa cukura diabēta izpēti un personalizētas ārstēšanas ieviešanu diabēta aprūpē.

Gan pasaulē, gan Latvijā cukura diabēta saslimstība turpina pieaugt. Šai pacientu grupai attīstās arī akūtas un hroniskas diabēta komplikācijas un blakusslimības. Diabēta ārstēšanas standartizētās pieejas parasti diemžēl nesniedz vēlamo rezultātu, un medikamenti bieži izraisa blaknes, kas mazina pacientu līdzestību terapijai un noved pie tās pārtraukšanas. Tendences norāda, ka cukura diabēta pacientu veselības aprūpe ir nepilnvērtīga un ka nepieciešams attīstīt kompleksāku un individuālāku pieeju.

RetroOPTIMED pētījuma mērķis ir identificēt tos faktorus, kas saistīti ar 2. tipa cukura diabēta attīstību, ārstēšanas efektivitāti un slimības komplikācijām. Par pamatu tiek ņemta pacienta zarnu mikrobioma sastāva un ģenētiskās informācijas analīze.

Ieguvumi pacientam un palīdzība terapijas attīstībai

Iesaistoties RetroOptimed pētījumā, pacientam paredzēta vizīte pie endokrinologa, kuras laikā anketas formā būs jāsniedz ar slimības norisi saistīti klīniski dati. Tas tiks veikts kopā ar ārstu. Visiem pētījuma dalībniekiem tiks nodrošināti papildu izmeklējumi, kas 2. tipa cukura diabēta pacientiem Latvijā neietilpst standarta aprūpes procedūrās. Asins paraugi tiks izmantoti, lai veiktu bioķīmiskās analīzes un meklētu potenciālus ģenētiskos marķierus, kas ietekmē atbildes reakciju uz terapiju, savukārt fēču paraugos tiks analizēts zarnu trakta mikroorganismu sastāvs, funkcijas un mijiedarbība ar pacienta veselības stāvokli un terapiju. Pacienti saņems gan bioķīmisko (piemēram, holesterīna līmenis, glikētais hemoglobīns u. c.), gan mikrobioma sastāva analīžu rezultātus, un varēs tos apspriest ar savu ārstējošo ārstu.

Iesaistoties pētījumā, pacienti palīdzēs ne tikai sev labāk izprast slimību, bet arī citiem pacientiem nākotnē nodrošināt personalizētu terapiju.

Lai pieteiktos pētījumā vai uzzinātu par to vairāk, zvaniet: Viktorijai Krasovskai – tel. 29980196 (darbalaikā); e-pasts: viktorija.krasovska@biomed.lu.lv www.genomadatubaze.lv
Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs, Valsts iedzīvotāju genoma datubāze, Rātsupītes iela 1k1, Rīga, LV–1067, Latvija
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.