LV
RU

Latvijas aptiekas farmaceiti – ar jaunām zināšanām

Latvijas aptiekas farmaceiti – ar jaunām zināšanām Aizvadītā gada nogalē sekmīgi noslēdzās apmācības projekts, kas veicinās komunikāciju darbā ar pacientiem, kuriem ir kognitīvie traucējumi.

Uzsākot Hronisko pacientu atbalsta programmas sadaļu, kas paredz pacientu ar kognitīviem traucējumiem farmaceitisko aprūpi, viens no galvenajiem uzdevumiem bija sniegt mūsu speciālistiem padziļinātas zināšanas. Lepojamies, ka vairums aptiekas tīkla farmaceitu ne tikai klausījās valsts vadošo neirologu īpaši izstrādātās lekcijas, bet arī aktīvi iesaistījās viņu speciāli veidoto praktisko uzdevumu un situāciju analīzē, kā arī veica testus, tādējādi apliecinot savu kompetenci.

Apmācība šīs programmas ieviešanai ir tikai pirmais solis. Līdzīgi kā citās Hronisko pacientu atbalsta programmas apakšsadaļās, turpmāk mēs šim darbam piesaistīsim arī pacientu organizācijas, speciālistus un masu medijus, lai šis pasākumu komplekss ne tikai iesakņotos, bet arī plestos plašumā.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.