LV
RU

"Latvijas aptiekas" uzmanības centrā – reto slimību pacienti

Attīstot Hronisko pacientu atbalsta programmu, Latvijas aptieka uzsāk sadarbību ar Latvijas Reto slimību aliansi – neatkarīgu nevalstisku organizāciju, kas dibināta 2014. gadā.

Katru gadu februāra pēdējā dienā pasaulē atzīmē Reto slimību dienu. Galvenais tās uzdevums – pievērst uzmanību tām problēmām, ar kurām saskaras reto slimību pacients ikdienā.Tās vadītāja valdes priekšsēdētāja BAIBA ZIEMELE intervijā Latvijas aptiekai atzīst:

– Mūsu misija ir radīt pilnvērtīgas veselības un sociālās aprūpes iespējas cilvēkiem ar retām slimībām. Tas nozīmē uzlabot šo cilvēku un viņu ģimeņu dzīvi, kas ik dienas ir izaicinājumu un sāpju pilna. Viens no mūsu dalīborganizāciju uzdevumiem ir informācijas sniegšana, jo, saskaroties ar retu slimību, cilvēki parasti nezina, kur vērsties un kādas pārmaiņas gaidāmas. Lai nodrošinātu pilnvērtīgu veselības aprūpi, vispirms ir jāsaprot, kādas un cik retās slimības ir Latvijā. Tāpēc ir izveidots Reto slimību reģistrs.

– Kur jāreģistrējas, lai saņemtu identifikācijas karti?

– To nodrošina Reto slimību koordinācijas centrs Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā un reto slimību kabineti Stradiņa un Gaiļezera slimnīcās. Pacients vēršas ar lūgumu saņemt karti pie sava ģimenes ārsta vai speciālista, kas diagnosticējis reto slimību. Mediķi aizpilda anketu, kas pieejama šeit – https:// www.bkus.lv/lv/content/ka-sanemt-reto-slimibu-pacientu-idkarti, un nosūta uz Reto slimību koordinācijas centru vai kādu no abiem kabinetiem. Kad karte gatava (aptuveni triju mēnešu laikā), pacients to var saņemt kādā no reto slimību kabinetiem. Tā nodrošina pakalpojumus (bezmaksas psihologs, uztura speciālists, pediatrs vai internists) jebkurā no šīm trijām vietām.

– Kuras no retajām slimībām Latvijā sastopamas biežāk?

– Pulmonālā hipertensija, nieru policistoze, sistēmiskā sarkanā vilkēde (lupus), Dauna sindroms, fenilketonūrija, iedzimta ptoze, hemofilija, Villebranda slimība, polidaktīlija, cistiskā fibroze, neirofi bromatoze, Vilsona slimība. Alianse apvieno vairākas biedrības, kas atbalsta pacientus ar šīm diagnozēm. Aicinām mums pievienoties arī citas biedrības, lai veicinātu cilvēku ar retām slimībām interešu pārstāvību.

UZZIŅA
Retas slimības ir tādas, kas skar ne vairāk kā vienu no 2000 cilvēkiem Eiropā. Latvijas Reto slimību reģistrā 2019. gada nogalē bija iekļautas 4932 personas (patlaban ir jau vairāk nekā 6000), kurām diagnosticētas 876 dažādas retas slimības. Viena noteikta 451 indivīdam (puse no visām diagnozēm!), un 140 slimības katra ir tikai diviem cilvēkiem Latvijā. Pacienti ar ultraretām diagnozēm ir pakļauti milzīgam neziņas slogam, kas saistīts ar pieejamību precīzai diagnostikai un piemērotai ārstēšanai.


Latvijas aptieka Reto slimību atbalsta programmas 
ietvaros martā piedāvā:

DĀVANA - Akcentum Urovit N15

Akcentum Urovit – ar augu ekstraktiem un vitamīniem. Nātres stimulē urīnizvadsistēmas funkcijas.
Ķiploks ir antioksidants, kas veicina organisma aizsardzību pret mikrobiem. C vitamīns veicina
normālu imūnsistēmas darbību. C un E vitamīni veicina šūnu aizsardzību pret oksidatīvo stresu.
Sastāvs: • dzērveņu ogu ekstrakts • nātres sakņu ekstrakts • miltenes lapu ekstrakts
• pienenes sakņu ekstrakts • ķiploku pulveris • C vitamīns • E vitamīns • kālijs
• citrusaugļu flavonoīdi.

Uztura bagātinātājs.
UZTURA BAGĀTINĀTĀJS NEAIZSTĀJ PILNVĒRTĪGU UN SABALANSĒTU UZTURU.
Lai saņemtu dāvanu, pacientam "Latvijas aptiekā" jāuzrāda recepte (elektroniskā vai papīra formātā) un Reto slimību pacienta karte

Akcija spēkā līdz 31. martam vai kamēr aptiekā ir pieejama norādītā prece



 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.