LV
RU

Latvijas iedzīvotāji tiek aicināti apmeklēt dižkokus un veidot virtuālu SPĒKA ĶĒDI

Latvijas iedzīvotāji tiek aicināti apmeklēt dižkokus un veidot virtuālu SPĒKA ĶĒDI Latvijas aptieka aicina veselīgi pavadīt svētku brīvdienas, dodoties svaigā gaisā, apmeklējot Latvijas dižkokus vai kādus citus sev īpašus kokus. Ikviens, kurš publicēs foto ar koku, kļūs par virtuālās SPĒKA ĶĒDES posmu. 


Kas tieši ir jādara?

  1. Atrodiet īstu dižkoku vai jums īpašu koku
  2. Nofotografējieties ar to.
  3. Līdz 10. janvārim foto kopā ar īsu aprakstu publicēt savā profilā sociālajos tīklos Facebook vai Instagram, izmantojot mirkļbirku #SpekaKede vai arī sūtīt uz e-pastu eaptieka@eaptieka.lv. Publicētie un iesūtītie foto tiks apkopoti video jeb virtuālajā SPĒKA ĶĒDĒ, kas būs apskatāma Latvijas aptieka Facebook profilā.

Aizraujošāko stāstu autori saņems veicināšanas balvas - Latvijas aptieka sagatavotos grozus veselības stiprināšanai. Jau izsenis ir zināms, ka daba dziedē un koki, īpaši dižkoki, dod spēku un enerģiju, kas šajā laikā it īpaši noderīga. Latvijā sastopami vairāk kā 14 000 dižkoki, no kuriem lielākā daļa ir tieši ozoli.

Nosaki, kāds koks esi Tu

Kokus vari atrast šeit.

Arī šeit 

Kā mērīt koku? 


Marina Serpova, Latvijas aptieka valdes priekšsēdētāja: “Tikai kopā mēs esam spēks! Mūsu uzņēmuma darbinieki jau aktīvi iesaistījušies dižkoku apmeklēšanā un virtuālās spēka ķēdes veidošanā. Jo vairāk cilvēku tajā iesaistīsies, jo spēcīgāka tā būs. Šajā laikā, kad sabiedrība šķeļas dažādo viedokļu dēļ, ir īpaši būtiski darīt ko vienojošu. Mūs, Latvijas iedzīvotājus, mīlestība pret dabu vienmēr ir vienojusi, neatkarīgi no statusa vai pārliecības, ko pārstāvam.”

Zita Jēkabsone, Latvijas aptieka komercdirektores vietniece mārketinga jautājumos: “Īpašā koka meklēšana var būt ne tikai kā veselīgs pārgājiens. Tā var būt kā jūsu ģimenes jaunās spēka vietas atrašana. Arī kā aizraujoša spēle, to mērot vai pat atrodot vēl neapzinātu dižkoku. Tā varbūt kā mācībstunda Latvijas dabas un koku iepazīšanai. Pavisam nedaudz izdomas, un šo aktivitāti iespējams padarīt aizraujošu visai jūsu ģimenei! Ir tikai jāatver durvis un jāiziet laukā.”

Andrejs Svilāns, dendrologs un Dabas aizsardzības pārvaldes ģenerāldirektors: “Ar saknēm zemē un zariem debesis saturot, dižie simtgadīgie koki kopš sendienām cilvēku izpratnē ir pagātni saistījuši ar tagadni un nākotni. Šie koki ir bijuši kā vidutāji starp zemi un debesīm, laicīgo un pārpasaulīgo, nereti paši kļūstot pielūgsmes objektiem. No bioloģiskās daudzveidības skatupunkta raugoties, vecie koki ir vesela dzīva sistēma ar simtiem acīm saskatāmu un nesaskatāmu bet nesaraujamā mijiedarbībā pastāvošu aļģu, baktēriju, sūnu, sēņu, ķērpju un dzīvnieku sugu. Kādai sugai vecs koks ir vienīgās mājas, kādai sugai tā ir ligzdošanas vai barošanās vieta. Mums šie senie koki ir mūsu identitātes un paaudžu paaudzēs pārmantotās dabas izpratnes liecinieki, ļaujot pašiem sevi saprast kā dabas daļu un dabu saprast kā mūsu kopējo vērtību un bagātību, kuru nedrīkstam izmainīt mirkļa vājību sīknaudā, bet gan saglabāt nākamām paaudzēm visā tās daudzveidībā un diženumā.”

Noskaties akcijas video - šeit.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.