LV
RU

Mati - veselības barometrs

Mati - veselības barometrs

Šīs vasaras tveice matiem bija nopietns pārbaudījums. Kā tagad tos palutināt?


Saules un vēja dejās

No saules un vēja mati kļuvuši sausāki un izbalējuši, arī sāļais jūras ūdens tos nav saudzējis, jo īpaši, ja atkārtoti gājām peldēties un pēc tam atkal ļāvām saules staros izžūt. Ultravioletā starojuma iedarbība, sviedru un netīrumu klātbūtne uz galvas ādas – vārdu sakot, pilns komplekts. Tāpēc nu matu, sevišķi krāsotu, kopšanai jāpievērš lielāka uzmanība, turklāt rudenī, tāpat kā pavasarī, mati izkrīt vairāk. Ņemiet vērā – mati nav tikai galvas rota, bet arī jūsu veselības barometrs!

Mata CV

Mati ir pārragojušies īstās ādas veidojumi, kas aug visu mūžu. Cilvēka skalpu klāj vairāk nekā 100 tūkstoši matu maisiņu, un tajos no proteīniem veidojas mati. Tie sastāv no divām daļām – no mata sīpoliņa un mata pavediena. Sīpoliņš atrodas mata saknes pamatnē, kur tiek apgādāts ar skābekli, barības vielām un minerālsāļiem. Augstāk šūnas saņem keratīnu – proteīnu, kurā ir daudz sēra aminoskābju, lai veidotu mata sakni. Tā savukārt sastāv no trijiem šūnu slāņiem: medullas jeb serdes, korteksa (nosaka matu krāsu, izturību un elastību) un kutikulas, kas aizsargā mata iekšējo struktūru, nodrošina mitrināšanu.

Mati aug un barojas no saknes, kas atrodas zem ādas, un barības vielas saņem tikai no asinīm. Jo labāka asinsrite un vitamīniem bagātāks uzturs, jo veselīgāki ir mati.

Atgūt dabisko mitruma līmeni mati paši nevar, tāpēc sāk šķelties, lūzt, izkrist. Ja mati kļuvuši trausli, tātad bojāts keratīns – olbaltumviela, ādas ragakārtas (ragvielas slānis epidermas virskārtā) galvenā sastāvdaļa, kas atrodas arī matos. 

Kopšanas līdzekļi

Mainoties gadalaikam, mainās arī matu fizikālās īpašības, turklāt pēc tādas tveicīgas vasaras, kāda bija aizvadītā, ļoti svarīgi izvēlēties kopšanas līdzekļus, kas bagātīgi mitrina un baro matus. Piemēram, reizi nedēļā noderēs dziļi barojoša maska, bet pusstundu pirms mazgāšanas matus vēlams ieziest ar barojošu eļļu. Šampūnam var pievienot dažus pilienus dadžu vai mandeļu eļļas, savukārt skalojamam ūdenim – nedaudz citrona sulas, lai mati kļūtu spīdīgāki. Asinsriti galvas ādā uzlabo un matu saknes nostiprina nātru, liepziedu vai kumelīšu uzlējums. Pret matu galu šķelšanos palīdzēs serums, savukārt kondicionieris mitrina matus, bet balzams – pabaro. Šie līdzekļi sevišķi ieteicami tad, ja matus žāvē ar fēnu.

Zinātnieki apstiprina, ka kopti un veselīgi mati veicina pašapziņas pieaugumu, palīdz vieglāk veidot attiecības pat neverbālajā komunikācijā, mazina stresu, spēcina imunitāti.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.