LV
RU

Matiem vajag dzīvesprieku!

Matiem vajag dzīvesprieku!

Pirmajam iespaidam ir izšķirīga nozīme savstarpējās attiecībās. Tikai dažās sekundes simtdaļās kļūst skaidrs, vai sastaptais cilvēks mums ir simpātisks vai ne. Specifisko impulsu skalā, kas nosaka simpātiju vai antipātiju rašanos, matiem ir ļoti liela loma.


Valoda bez vārdiem

Matiem jau kopš seniem laikiem tiek piedēvēta ļoti liela vara. To valoda ir daiļrunīga un ietekmē gan pašu cilvēku, gan viņa attiecības ar citiem. Koptiem un veselīgiem matiem ir liela nozīme gan mūsu dzīves kvalitātē, gan labklājībā. Psihologi atzīst – tas ir būtisks psihohigiēnas elements, jo veicina virkni pozitīvu procesu, tostarp pašpārliecības un pašapziņas pieaugumu, neapmierinātības un stresa mazināšanos, nepiespiestākas un brīvākas attiecības ar citiem utt. Pētījumi arī liecina, ka kopti mati palielina organisma neuzņēmību pret slimībām, jo imūnsistēmu var psiholoģiski ļoti iespaidot. Pierādīts – ja sieviete ar saviem matiem nav apmierināta, tad neapmierinātības izjūta iespaido arī citas viņas dzīves jomas.

Kā izvēlēties šampūnu?

Mati jāmazgā tad, kad ir netīri. Pēc mazgāšanas ar piemērotu līdzekli – putojošu šķidru, želejveidīgu vai krēmveida šampūnu – mati ātri žūst, viegli ķemmējas, labi veidojas un uzreiz nesataukojas.

Kā izvēlēties šampūnu? Tas sastāv no trim komponentu grupām:
1) detergenta (mazgāšanas līdzeklis);
2) mitrinošas vielas;
3) apjomu piešķirošas vielas.

Šampūna pamatfunkcija – padarīt matus tīrus. Ja tas puto un attīra, taču sausina vai kairina galvas ādu, tad noteikti jāmeklē tāds, kura ķīmiskais sastāvs nerada nevēlamus blakusefektus. Ikdienas mazgāšanai piemērots ir tāds līdzeklis, kas satur mazāk sārma, tādēļ mati netiek sausināti.

Ja matiem trūkst dabisku taukvielu, tie zaudē elastību, mirdzumu un dzīvīgumu, kļūst plāni, galvas āda sāk lobīties. Saudzējošs maigas iedarbības šampūns ar kolagēnu vai keratīnu it kā salīmē bojātās mata vietas un atjauno elastību. Savukārt proteīns iedarbojas uz dziļākiem slāņiem, tāpēc tāds šampūns sevišķi ieteicams krāsotiem un ilgviļņotiem matiem. Arī mazgāšanas līdzeklis ar lecitīnu ir piemērots sausiem un bojātiem matiem. Savukārt provitamīns B5 baro un pasargā garus matus no šķelšanās.

Atsevišķu šampūnu sastāvā ir dabiska mitrinoša viela – sintētiski izveidotais karbamīds (5%), kas atjauno lipīdu daudzumu un samazina matu taukošanos, bet polidokanols nomierina galvas ādu un mazina niezi, mati iegūst mirdzumu un viegluma sajūtu.

Cilvēkiem ar jutīgu galvas ādu ikdienas lietošanai piemērots darvas šampūns, kas mazina iekaisumus un der arī seborejas – pārliekas taukošanās – gadījumos.

Ikdienas kopšanai ieteicami šampūni, kuru sastāvā ir, piemēram, nātru, kumeļpēdu, salviju, bērza lapu ekstrakti, kas nomierina galvas ādu.

Nota bene! Sastāvdaļa ir nozīmīga, ja tās apjoms konkrētajā šampūnā ir 1-5 procenti.
! 90 procentu no visiem šampūniem (arī daudzi citi skaistumkopšanas līdzekļi, īpaši zobu pastas un ķermeņa krēmi) satur nātrija lauret/laurilsulfātu (sodium laureth/lauryl sulfate; SLES/SLS). Tas ne tikai atdala no matiem taukus, bet arī ātri iekļūst ādā un tālāk asinsvados, koncentrējoties sirdī, aknās, smadzenēs un acīs, posta arī matu folikulas. Šī viela audos paliek ilgu laiku un var izraisīt alerģiskas reakcijas.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.