LV
RU

Matu spirgtumam

Matu spirgtumam Mati ir viens no veselības rādītājiem – tie pirmie reaģē uz nepareizu uzturu, vitamīnu trūkumu, hronisku slimību saasināšanos, antibiotikām utt. Jo labāka asinsrite un vairāk vitamīnu uzturā, jo veselīgāki ir mati. Ja trūkst barības vielu, tie kļūst plānāki, sausi, lūstoši un nespodri, pastiprināti izkrīt. Matiem nepatīk ne sals, ne karstums, jo tad tie zaudē mitrumu.

50-100 izkritušu matu dienā – tas ir normāli, jo matiem ir savs augšanas cikls, pēc kura tie izkrīt un pēc tam tai pašā vietā ataug. Matu augšanā svarīgs ir biotīns (uzlabo ragveida slānīti ap matu) un keratīns. Nepieciešams arī sērs un dzelzs, no aminoskābēm – cistīns un cisteīns. Proteīni matus dara izturīgus un elastīgus.

Ja lūst gan mati, gan nagi, nepieciešami vitamīni un mikroelementi. Aptiekā nopērkami speciāli vitamīni matu stiprināšanai un augšanas veicināšanai. Arī ēdot vitamīniem bagātu pārtiku, periodiski vajadzētu lietot vitamīnus – mati par to būs pateicīgi, turklāt uzlabosies arī nagu un ādas stāvoklis.

Ja mati pastiprināti šķeļas, iemesls var būt nervu sistēmas vai asinsrites darbības traucējumi, matu krāsošana, ilgviļņu likšana, nepiemērota šampūna vai ķemmes lietošana. Mati jāaplīdzina vismaz reizi divos mēnešos – tad gali tik ļoti nedalās, un tiem ir vairāk spēka augt.

Taukaini mati var vēstīt par pārmaiņām hormonālajā sistēmā – tauku dziedzeri, tās stimulēti, izstrādā daudz vairāk tauku, nekā galvas ādai un matiem nepieciešams.

Galvas ādā nepārtraukti rodas jaunas šūnas, bet vecās atmirst – tā ir normāla parādība. Problēma rodas tad, ja atmirusī ādas kārtiņa kļūst redzama. Blaugznu galvenais cēlonis ir stress, temperatūru maiņa, sēnīte (infekcija), kāda iekšēja slimība, nepiemērota šampūna lietošana, kas izraisījis galvas ādas alerģiju. Efektīvs ir speciāls pretblaugznu šampūns. Galvas mazgāšanu ieteicams apvienot ar galvas masāžu. Matu maskas ir ārstniecības līdzeklis bojātiem un problemātiskiem matiem, atjauno matu struktūru, stiprinot to aizsargkārtiņu, palīdz atgūt zudušo spīdu mu un piešķir zīdainu mirdzumu.

Spēks matos!

Pārfrazējot labi zināmo teicienu – parādi man savus matus, un es pateikšu, kas esi! Tiešām, pirmo informāciju par cilvēku gūstam no viņa sejas, acīm un matiem. Mati ir viens no impulsiem, kam piedēvē vislielāko varu. Pirmā iespaida veidošanā tiem ir ļoti liela loma. Psiholoģijā matus uzskata par vienu no ļoti būtiskām neverbālās komunikācijas sastāvdaļām. Izskats ir ļoti cieši saistīts ar cilvēka iekšējo pasauli, un neapmierinātība ar saviem matiem iespaido arī citas dzīves jomas. Piemēram, nekopti mati sarunu biedrā var radīt negatīvu iespaidu, tāpēc dialogs neveidosies, savukārt pašam tāds iznākums var izraisīt psiholoģiskas problēmas un pat psihosomatisku ietekmi – stresu, kas rada galvassāpes utt. Turpretim kopti mati palielina imunitāti pret slimībām. Pētījumi liecina, ka imūnsistēmu psiholoģiski var ļoti iespaidot, tātad arī palielināt cilvēka dzīves ilgumu, turpretim pesimisms, pasivitāte un depresivitāte dara pretējo.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.