LV
RU

MĪTI un PATIESĪBA par zāļu aktīvās vielas izrakstīšanu

MĪTI un PATIESĪBA par zāļu aktīvās vielas izrakstīšanu MĪTS Nr. 1 
Manām iepriekšējām zālēm bija atšķirīgs nosaukums, izskats, krāsa un palīgvielas. Lietoju tās jau ļoti ilgi, jo tās ir efektīvākas! 


PATIESĪBA
Zālēm ar vienu un to pašu aktīvo vielu var būt dažādi:
• ražotāji;
• nosaukums;
• izskats (krāsa, forma vai iepakojums);
• cena.

Bet tās ir vienlīdz kvalitatīvas, drošas un ar tādu pašu ārstniecisko iedarbību.
Ārstēšanu nodrošina tieši zāļu aktīvā viela, nevis zāļu palīgvielas*, izskats, krāsa vai forma. Uzticies savam ārstam un farmaceitam! * Palīgvielas veido zāļu formu, krāsu, garšu un citas īpašības, bet neietekmē ārstniecisko iedarbību. Piemēram, zāļu palīgvielas var būt laktoze vai tādas pašas krāsvielas, ko lieto pārtikas produktos.

MĪTS Nr. 2
No jaunās kārtības iegūs tikai valsts, nevis pacienti!

PATIESĪBA
• Jaunā kārtība pacientiem kopumā ļaus ietaupīt līdz 25 miljoniem eiro* gadā, jo ir nodrošinātas vienlīdz iedarbīgas, kvalitatīvas un drošas zāles par zemāku cenu.
• Ražotāji jau līdz 1. aprīlim bija samazinājuši cenu 250 kompensējamiem medikamentiem.
• Pēc 1. aprīļa ir palielinājies kompensējamo zāļu skaits ar vienādu zemāko cenu, ļaujot pacientiem izvēlēties vajadzīgo no plašāka klāsta.

* 35,15 eiro – vidējā summa, ko viens pacients par kompensējamām zālēm pārmaksāja 2019. gadā, nezinot, ka par zālēm ar tādu pašu iedarbību būtu varējis maksāt mazāk, ja izvēlētos tādas pašas iedarbības, bet cita ražotāja medikamentu.

MĪTS Nr. 3
Nav pierādījumu, ka jaunā sistēma strādā!

PATIESĪBA
Līdzīga kompensējamo zāļu izrakstīšanas kārtība sekmīgi darbojas Igaunijā, Lietuvā un tādās turīgās valstīs kā Vācija, Somija, Nīderlande, Dānija, Zviedrija un, kā arī citviet Eiropā. Latvijas pāreju uz jauno kārtību atzinīgi novērtējušas arī Pasaules Veselības organizācija un Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD).

SVARĪGI!
Aicinām pacientus iespējami precīzi izrunāt visas neskaidrības ar ārstu jau receptes izrakstīšanas brīdī, lai aptiekā zāļu iegāde noritētu ātri un bez aizķeršanās. Atgādinām, ka kompensējamo medikamentu receptē norādīto var mainīt tikai ārsts.
www.esparveselibu.lv
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.