LV
RU

Mundrums sejai

Mundrums sejai Dr. ANITA ĀBELĪTE, lāzerplastikas dermatoveneroloģe, SIA Lāzerplastikas klīnika.

Vitamīni ir kosmētisko līdzekļu vērtīga sastāvdaļa. 
A vitamīns (retinols) - viens no svarīgākajiem vitamīniem cīņā ar ādas novecošanās pazīmēm. Krēmos esošais A vitamīns uzlabo sejas, kakla un dekoltē ādas elastību jau 2­3 nedēļu laikā pēc regulāras lietošanas. A vitamīnu saturošie krēmi veicina arī saules ietekmē bojātas ādas atjaunošanos.

! Ja āda nogurusi, sausa, lietojiet A vitamīnu saturo­šus kosmētiskos līdzekļus vismaz pusgadu, bet at­cerieties – saulē tie var padarīt ādu daudz jutīgāku. Tādēļ vispirms jāuzklāj retinolu saturošs krēms, bet pēc tam – kosmētikas līdzeklis, kas satur SPF.

B grupas vitamīni (niacinamīds, pantenols) - sevišķi ieteicami, ja pēc ziemas nedaudz bojāta sejas āda, piemēram, radusies virspusēja lobīšanās, sau­sums, nieze, vai, ja pavasara saule apdedzinājusi ādu. Vieglas tekstūras fluīds vai krēms, serums un līdzekļi ieteicami ādas kopšanai ap acīm.

C vitamīns (L-askorbīnskābe) uzlabo ādas apasiņošanu un apgādi ar skābekli, mazina pigmenta plankumus un balina ādu, palīdz cīnīties ar priekšlaicīgu ādas novecošanos. Krēmiem, kas satur šo vitamīnu, piemīt maiga pīlinga efekts.

! Līdzekļus, kas satur C vitamīnu, ieteicams lietot pavasarī, jo vasarā ir risks, ka pastiprināti var vei­doties nevēlami pigmenta plankumi. C vitamīns pastiprina E vitamīna iedarbību.

E vitamīns (alfa-tokoferols). E vitamīnu saturošie krēmi maigi un efektīvi atjaunina ādu, novērš mitruma zudumus un kairinājumus (pēc vēja, saules). Pavasarī un vasarā krēmi un fluīdi ar E vitamīnu palīdz atkopt saulē vai solārijā bojāto ādu.

Koenzīms Q10 (ubihinons) paaugstina ādas tvirtumu, samazina grumbu daudzumu un dziļumu, aizsargā ādu no saules nelabvēlīgās ietek­ mes. Koenzīms Q10 atrodams arī ādu balinošo krēmu sastāvā. Koenzīms Q10 kopā ar E vitamīnu cīnās pret brīvajiem radikāļiem, bet kopā ar A vitamīnu mazina elastīgo šķiedru noārdīšanos ādā.

K vitamīns nostiprina sejas asinsvadu sieniņas, mazina ādas jutī­bu. Krēmi un geli, kas satur K vitamīnu, mazina arī uztū­kumu un tumšos lokus zem acīm.

F vitamīnu saturošas eļļas un emulsijas dziļi mitrina ādu un palīdz tai atjaunoties. Sausai ādai īpaši labvēlīgas ir F vitamīnu saturošas maskas. Serums un krēmi, kas paredzēti liſtingam, kā arī emulsi­jas un maskas uzlabo ādas funkcijas.

Kosmētiskie līdzekļi nobriedušai ādai satur A un E vitamīnus, pantenolu, kā arī koenzīmu Q10. Tie veicina epidermas atjaunošanos un palielina tās biezumu.

! Lai gūtu efektu, vitamīnus saturošie kosmētiskie līdzekļi jālieto katru dienu vismaz trīs mēnešus.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.