LV
RU

Mūsdienīgs medikaments ar senu vēsturi

Mūsdienīgs medikaments ar senu vēsturi

Pēdējā laikā daudz dzirdēts par aspirīnu, par pētījumiem onkoloģijā, kuros izmanto aspirīnu, bet vai ziniet, ka šim medikamentam ir vairāk kā 100 gadus sena pagātne?


1897. gadā, vācu ķīmiķis Fēliks Hofmans, meklējot pretsāpju zāles savam tēvam, kurš slimoja ar artrītu, pirmoreiz veiksmīgi sintezēja acetilsalicilskābi. Šo acetilsalicilskābes formu mūsdienās pazīstam kā Aspirin®. Līdz pat 20.gadsimta 70-80 gadiem Bayer ražotais Aspirīn® bija visā pasaule labi zināms, pret drudža, pretsāpju un pretiekaisuma līdzeklis. Pateicoties zinātniekam Džonam Veinam, kurš pētījumos atklāja, ka mazo devu Aspirīn® ietekmē trombu veidošanos, tika radīta Aspirin ® Cardio forma. 100 mg Aspirin ® Cardio tablete, ilgstoši lietota, mazina trombu veidošanos, tādējādi aizkavējot miokarda infarktu un insultu. Par šiem veiksmīgajiem un civilizācijai nozīmīgajiem atklājumiem trombu jomā, Džons Veins 1982.gadā ieguva Nobela prēmiju!

 

Vaicājām Latvijas Kardioloģijas centra Ambulatorās un diagnostikas nodaļas vadītājai Ivetai Mintālei: "Kādiem pacientiem jālieto Aspirin ® Cardio?"


"Tiklīdz pacientam ir pietiekami augsts risks, aspirīnam ir būtiska nozīme. Īpaši, ja viņam ir paaugstināts asinsspiediens," skaidro Iveta Mintāle. Galvenie sirds un asinsvadu slimību riska faktori ir:


• augsts kopējais holesterīna līmenis;
• augsts asinsspiediens;
• smēķēšana;
• cukura diabēts;
• lielāks vecums;
• iedzimtība.
 

Cik bīstami ir pārtraukt mazo devu aspirīna lietošanu? – jautājām Latvijas Kardioloģijas centra kardiologam Kārlim Trušinskim.


„Ja pacientam ar koronāro sirds slimību ārsts ir nozīmējis lietot aspirīnu regulāri un ilgstoši, tad aspirīna lietošanu noteikti nedrīkstētu pārtraukt, ja vien nav nozīmīgas nevēlamās blakusparādības. Tomēr pacientam, pirms pārtraukt aspirīna lietošanu kāda iemesla dēļ, noteikti ir jākonsultējas ar savu ārstu. Aspirīns tāpat kā daudzi citi medikamenti palīdz un novērš trombu veidošanos tikai tad, ja tiek lietots regulāri. Pārtraucot lietot aspirīnu, ja tas ir nozīmēts koronārās sirds slimības ārstēšanai, pacientam paaugstinās risks saslimt ar miokarda infarktu. Ja pacientam ir ievietots stents sirds artērijā, tad aspirīna lietošanas pārtraukšana draud ar stenta slēgšanos, kas izraisa infarktu. Pārtraucot lietot aspirīnu, 5–7 dienu laikā pilnībā izbeidzas tā darbība organismā, un pacients vairs nav pasargāts no trombotisku notikumu attīstības.”

Aspirin ® Cardio jālieto pacientiem ar agrāk piedzīvotu miokarda infarkts vai insultu. Aspirin ® Cardio ieteicams lietot profilaktiski, lai mazinātu pirmreizēju miokarda infarkta vai insulta risku cilvēkiem, kuriem ir paaugstināts sirds un asinsvadu slimību risks.

Asprin ® Cardio tabletes jālieto, ievērojot ārsta ieteikumus. Parastā deva ir viena tablete diennaktī. Tabletes vēlams ieņemt pirms ēšanas, uzdzerot pilnu glāzi ūdens.

Kas atšķir Bayer ražoto Asprin ® Cardio no citām mazo devu acetilsalicilskābes formām?
Bayer laboratorijās tika atklāts Aspirin® un līdz pat mūsdienām Bayer ražo dažādas Aspirin® formas, tostarp Asprin ® Cardio.
Aspirin ® Cardio tabletes nešķīst kuņģī. Tas nozīmē, ka tabletes ir pārklātas ar apvalku, kas ir noturīgs pret kuņģa skābi, un aktīvā viela atbrīvojas tikai uzsūkšanās vietā – tievajās zarnās. Kuņģī nešķīstošā tablete mazina tā kairinājumu!
Tabletes apvalks padara Aspirin ® Cardio piemērotu ilgstošai lietošanai.

 

 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.