Naktssveces īpašā vērtība
Divgadīgā naktssvece (Oenotherabiennis L.) ir 30–150 centimetru garš lakstaugs, no jūnija līdz septembrim zied dzelteniem ziediem, kuros ir četras divdaivainas ziedlapiņas un kuri atveras vienīgi vakarā vai apmākušās dienās. Tā ir divgadīgs augs – pirmajā gadā veido lapu rozeti pie zemes, nākamajā izdzen stublāju ar ziediem
17.gs. naktssvece no Ziemeļamerikas, kur tās dziednieciskās īpašības jau bija iepazinuši indiāņi, atceļoja uz Eiropu. Tomēr tikai 20.gs. sākumā zinātnieki atklāja naktssveces eļļas sastāvā esošo omega-6 grupas nepiesātināto taukskābi, ko nosauca par gamma-linolēnskābi, kas lielā daudzumā atrodama šī auga sēklās. No sēklām savukārt tiek iegūta naktssveces eļļa, kas mūsdienās ir kļuvusi par vienu no biežāk lietotajiem augu preparātiem visā pasaulē (GLA). Naktssveces eļļas sastāvā var būt līdz pat 14% gamma-linolēnskābes.
Turpinoties pētījumiem tika atklātas daudzas GLA vērtīgās īpašības:
- ļoti nepieciešama katras šūnas vielmaiņai, īpaši ādas šūnām;
- vairo imunitāti, labvēlīgi ietekmē reproduktīvo sistēmu un mazina iekaisuma procesus;
- pozitīvi ietekmē asins recēšanu un trombu veidošanos;
- darbojas kā antioksidants, kas palīdz cīņā ar brīvajiem radikāļiem;
- palīdz uzsūkties kalcijam.
Tātad, naktssveces eļļa palīdz saglabāt:
- veselīgu ādu,
- kustīgas locītavas,
- uzturēt metaboliskās funkcijas.
GLA deficītu organismā var radīt smēķēšana, alkohols, stress, piesārņots gaiss, neveselīga pārtika, kas satur piesātinātos taukus un transtauksskābes.
Par GLA trūkumu organismā var liecināt sausa un asa āda, problēmas sievietes organisma funkcijās.
Naktssveces eļļa normalizē sievišķo hormonu un taukvielu darbību, kas ietekmē gan vielmaiņu, gan sievišķos orgānus. Daudzām sievietēm tā novērš cikla traucējumus, atvieglo menopauzes iestāšanos. Arī grūtniecības laikā tā ir īpaši noderīga, jo satur ne tikai gamma-linolēnskābi, bet arī 80% linolskābes, kas ir viena no neaizvietojamāmtaukskābēm.
Uzdot jautājumu
|
Uzdot jautājumu
|
Uzdot jautājumu
|
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.