LV
RU

Nekaitini pumpu!

Nekaitini pumpu!

Pinnes – ādas slimība, ko izraisa nepareiza tauku dziedzeru darbība; mezgliņi, strutu pūslīši, kas raksturīgi šai slimībai.Pusaudzi mierina: „Neuztraucies, ar laiku pāries!” Bet tas ir vājš mierinājums jūtīgam tīnim, jo viņam šķiet, ka „tās riebīgās pumpas” traucē baudīt dzīvi. Ej nu runā pretī tik spēcīgam argumentam!

Piņņu ģeogrāfija

Pinnes iecienījušas savas dislokācijas vietas – uz sejas, kakla, muguras un krūtīm. To iemesls ir aktivizējušies tauku dziedzeri. Parasti tas notiek 14–16 gadu vecumā, kad atmostas dzimumdziedzeri un sāk izstrādāt hormonus, bet tie savukārt aktivizē tauku dziedzeru darbību. Meitenēm un jaunām sievietēm līdz divdesmit piecu gadu vecumam tādas ādas aktivitātes var izpausties cikliski, aptuveni nedēļu pirms vai pēc mēnešreizēm.

Sarkanas pumpiņas uz sejas arī 35–40 gados var liecināt par gremošanas traucējumiem, kuņģa, aknu vai žultspūšļa problēmām, tāpēc ieteicams pārskatīt savu ēdienkarti un uzturā ierobežot vaininiekus, piemēram, ceptus, kūpinātus, marinētus produktus, šokolādi, kafiju. Kūtru gremošanas traktu palīdz uzmundrināt pienskābie produkti un zāļu tējas.

Pašdarbība nav vēlama!

Piņņu rašanās atkarīga no cilvēka individuālā hormonālā fona. Vieglos gadījumos palīdz pareizi izvēlēti sejas kopšanas līdzekļi. Piemēram, poras var nosprostot pārāk trekns krēms vai spirtu saturošs losjons.

Pumpas ar baltu galviņu nedrīkst vienkārši izspiest, jo palielinātais tauku dziedzeris atrodas dermā (ādas saistaudu slānis, kas ir zem epidermas), un pumpas saturs, izplūstot apkārtējos audos, radīs lielāku iekaisumu, pēc kura var palikt rēta vai pigmentēts brūns plankums.

Savukārt komedoni jeb melnās pinnes ir pildītas ar tauku sekrētu un raga zvīņām tumši brūnā vai melnā krāsā un redzama melna punkta veidā; izspiežot izdalās tārpveida masa. Lai tiktu galā ar šādām pinnēm, palīgā jāņem skrubis.

Svarīgi izvēlēties atbilstošu dezinficējošo līdzekli, piemēram, antibakteriālu losjonu.

Tomēr vajadzētu apspriesties ar kosmetologu vai dermatologu, kurš vajadzības gadījumā ieteiks kādu ziedi vai izrakstīs antibiotikas. Noderēs arī dietologa konsultācija. Galvenais – ārstu norādījumi jāievēro precīzi un pacietīgi!

Ja nepieciešams, jāapmeklē arī endokrinologs vai ginekologs. Tas īpaši svarīgi ir gadījumos, ja pinnes ir pēc divdesmit piecu gadu vecuma.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.