Neslimosim!
Kā rīkoties, lai sevi pasargātu no gripas?
Gripa vienmēr sākas negaidīti. Temperatūra virs 38, iesnas, klepus, galvassāpes, drudzis, lauž kaulus – šie simptomi parādās gandrīz acumirklī un vienlaikus. Pirmās nelāgās sajūtas parasti var konstatēt 10-16 stundas pēc inficēšanās, tāpēc šajā laikā pret sevi esiet īpaši vērīgi. Rūpīgi izraugieties medikamentus, ko lietosiet, izlasiet informāciju uz zāļu kastītēm un to sastāvu.
Augsta temperatūra nozīmē organisma cīņu ar slimību – imunitāte sāk aktīvu darbību pret vīrusiem. Paaugstināta temperatūra tos novājina, un tie iet bojā. Tāpēc svarīgi temperatūru necensties nosist. Atgādinājums, kas diemžēl ne vienmēr tiek ievērots, – slimības laikā ieteicams palikt mājās, neiet sabiedrībā (sevišķi bīstamas ir 2.-4. diena), lai neaplipinātu citus! Turklāt atšķirībā no saaukstēšanās pēc gripas nereti seko komplikācijas, kas var nopietni ietekmēt veselību. Ja temperatūra 3-4 dienu laikā nemazinās, iespējams, tās iemesls ir kāda cita veselības problēma, tāpēc noteikti vērsieties pie sava ģimenes ārsta!
Labākā profilakse:
• Rūpīgi mazgājiet rokas.
• Bieži vēdiniet telpas, kurās uzturaties. Mājās un darbvietā mitriniet gaisu (uz radiatoriem var likt trauciņus ar ūdeni vai samitrinātus dvieļus).
• Rūpējieties, lai jūsu deguna gļotāda būtu vesela, jo tieši caur to visbiežāk iekļūst vīrusi. Deguna un kakla skalošana palīdz atbrīvoties arī no strutām.
• Saaukstēšanās profilaksei ieteicams ķiploki – gan regulāri apēst pa daiviņai, gan lietot inhalācijām. Dabisks pretvīrusu līdzeklis ir arī dzērvenes, Īslandes ķērpis, bišu produkti.
• Mutes un deguna dobumā iznīdēt baciļus un vīrusus palīdz arī asi, piparoti ēdieni.
• Saaukstēšanās ārstēšanai labi noder zāļu tējas. Iedarbīga ir, piemēram, ir liepziedu tēja (ēdamkaroti žāvētu drogu aplej ar tasi karsta ūdens). Pret drudzi palīdz sviedrējoša melnā plūškoka tēja. Augstu temperatūru mazina aveņu tēja. Mežrozīšu paaugļu tēja bagātīgi satur C vitamīnu, kas stiprina imūnsistēmu. Jādzer daudz, jo tā organisms atbrīvojas no vīrusu radītajiem toksīniem.
Vērts padomāt...
Vai zināt, ka saaukstēšanās galvenais iemesls ir... mūsu emocijas? Nudien, laimīgiem cilvēkiem reti uzbrūk kāda kaite. Tāpēc vislabākais līdzeklis pret saaukstēšanos ir dzīvesprieks. Mācieties priecāties par dzīvi!
Pēc statistikas, visbiežāk ar saaukstēšanās vīrusiem slimo mazi bērni un viņu māmiņas. Cilvēki pēc 60 gadiem saaukstējas tikai aptuveni reizi gadā.
Uzdot jautājumu
|
Uzdot jautājumu
|
Uzdot jautājumu
|
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.