LV
RU

Pacients jautā, speciālists atbild!

Pacients jautā, speciālists atbild! Vai vasara ir piemērota kataraktas operācijai?
Atbild Dr. med. ĒRIKS ELKSNIS, acu ārsts-ķirurgs, Latvijas Amerikas acu centrs


Kataraktas operācijas veikšanai nav sezonalitātes, ikviens gadalaiks tās veikšanai ir piemērots, ja pacientam šī operācija ir nepieciešama. Klīnikā operācijas mēs veicam visu gadu.

Pacienti bieži grēko ar operācijas atlikšanu, kļūdains uzskats, ka kataraktai „jānogatavojas”, lai būtu iespējams to operēt.

Ķirurģisku kataraktas ārstēšanu var veikt jebkurā brīdī, kad pacients apzinās šī soļa nepieciešamību un kad saslimšana sākusi traucēt pilnvērtīgai dzīvei.

“Nogatavojusies” lēca nozīmē acs dabīgās lēcas pilnīgu apduļķojumu, kas traucē ikdienas redzei. Šāda lēca kļūst cieta, un ķirurgam tās izņemšanas process no acs kļūst krietni sarežģītāks, līdz ar to risks operāciju komplikācijām palielinās. No operācijas nav jābaidās, tā ir īsa un pacientam nesāpīga procedūra. Arī īpaša sagatavošanās kataraktas operācijai nav nepieciešama, bet ļoti svarīgi ir ievērot ārsta ieteiktās rekomendācijas pēc operācijas. Ieteikumi tiek sniegti jau pirms operācijas, līdz ar to pacientam atliek tikai pārdomāt savu ikdienu pirmajam laikam pēc kataraktas operācijas.

Visbiežāk novērotās kataraktas izpausmes ir:
• attēla miglošanās, saplūšana/ izplūšana,
• acu žilbšana, izteikta jutība pret gaismu,
• nepieciešamība bieži mainīt briļļu stiprumu,
• attēla dubultošanās vienā no acīm,
• nepieciešamība pēc spēcīgāka apgaismojuma, piemēram, lasīšanas laikā,
• grūtības redzēt un orientēties tumsā,
• krāsas izbalēšana, attēlā var sākt dominēt dzeltenīgie toņi – baltā krāsa iegūst citu nokrāsu. Kataraktas gadījumā, kad lēca vairs nav skaidri caurredzama, var izjust redzes aizmiglošanos un attēla izplūšanu, ko varētu salīdzināt ar skatīšanos caur aizsalušu vai aizsvīdušu logu.

Dažkārt pacientiem ir kļūdains priekšstats par to, kas ir katarakta.
Katarakta:
• NAV plēvīte, kas pārklāj acs virsmu,
• NAV ļaundabīgs audzējs,
• NAV cēlonis neatgriezeniskam aklumam,
• nepāriet no vienas acs uz otru,
• nerodas acs pārpūles rezultātā.

Ņemiet vērā, ka iepriekš minētie simptomi var būt raksturīgi arī citām nopietnām acu saslimšanām.

Noteikt patieso simptomu cēloni, kā arī piemeklēt atbilstošu ārstēšanu, var tikai acu ārsts.

Būtiski zināt – jo ātrāk pacients rīkosies un dosies pie acu ārsta, jo veiksmīgāks un mazāk laikietilpīgs būs ārstēšanas process, un pacients īsākā laikā varēs atgriezties pie pilnvērtīgas ikdienas.

Latvijas Amerikas acu centrā tiek veiktas valsts apmaksātas kataraktas operācijas.

Par pierakstu uz kataraktas operāciju, aicinām sazināties ar klīnikas reģistratūru, tālr., 67272257.

Īpašais piedāvājums Latvijas aptieka Sudraba kartes īpašniekiem – 20 EUR ceļa izdevumu kompensācija Valsts apmaksātas kataraktas operācijas veikšanai Latvijas Amerikas acu centrā.
* Ceļa izdevumu kompensācija tiek piešķirta atlaides 20 EUR vērtībā, apmaksājot uzturēšanās pakalpojumu dienas stacionārā, saņemot valsts apmaksātu kataraktas operāciju.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.