LV
RU

Pret kodējiem un dzēlējiem

Pret kodējiem un dzēlējiem Laikapstākļi ietekmē arī kukaiņus un sīkos parazitējošos dzīvniekus, tostarp ērces. Salīdzinoši silto un mitro ziemu viņi pārlaida veiksmīgāk nekā citus gadus, bet vēsais pavasaris vismaz odu rosību nedaudz aizkavēja. Tas gan nenozīmē, ka kodēju un dzēlēju aktivitāte vasarā mazināsies, tātad mums jāsargājas!

Latvijā bez labi zināmajiem uzbrucējiem: odiem, lapsenēm, bitēm, iršiem, aktīvas ir arī ērces, no kuru pārnēsātām kaitēm cieš simtiem cilvēku. Visizplatītākās – ērču encefalīts (izraisa to izplatīts vīruss) un laimborelioze (cēlonis ir mikroorganisms spirohētaborēlija).

Kas jāzina?

• Bišu un lapseņu dzēlieni var izraisīt lokālu vai sistemātisku (visa ķermeņa) alerģisku reakciju.
• Parasti reakcija uz dzēlienu ir lokālas sāpes, apsārtums un uztūkums.
• Spēcīga alerģiska reakcija jeb anafilatiskais šoks var apdraudēt dzīvību.
• Lokālo reakciju ārstē, sadzelto vietu notīrot, uzmanīgi izņemot dzeloni (ja tas tur ir) un cietušo vietu atdzesējot (piemēram, ar ledu).

! Ja zināms, ka cilvēkam ir alerģiska reakcija pret lapseņu (bišu) kodumiem, medicīniskā palīdzība jāmeklē nekavējoties. Turklāt iespējams, ka alerģiskā reakcija ar katru nākamo sadzelšanas reizi kļūst spēcīgāka.

• Ods ir kukainis (divspārņu kārtas asinssūcējs), bet ērce – sīks dzīvnieks (pieder zirnekļveidīgo klases kārtai).
• Laima slimību pareizi saukt par Laimas slimību (ang. Lyma – ASV pilsēta Laima, kur slimība pirmo reizi aprakstīta); to ierosina sīkbūtnes borēlijas, tāpēc precīzs nosaukums ir laimborelioze.

Kā izvairīties no insektu kodumiem?

• Dodoties brīvā dabā, nelietot smaržīgus ķermeņa kopšanas līdzekļus, košas krāsas un saldinātus dzērienus.
• Izvēlēties apģērbu, kas aizsedz rokas un kājas.
• Nestaigāt basām kājām.
• Būt piesardzīgiem augļu koku un ziedošu puķu tuvumā.
• Neaiztikt pūžņus un ligzdas.
• Nevicināties bišu vai lapseņu bara virzienā.
• Pārtikas atkritumus novietot no savas ikdienas aktivitāšu zonas attālā vietā.

Lai pasargātos no ērcēm:

• izvairieties no zālainiem apgabaliem un krūmājiem, kur tās parasti mitinās;
• lai ērces vieglāk ieraudzīt, velciet gaišu apģērbu, bikšu galus salieciet zeķēs, lai sīkie dzīvnieki nevarētu palīst zem tām;
• regulāri un rūpīgi pārbaudiet sevi un citus (ieskaitot suņus), īpašu uzmanību pievēršot galvas ādai un citām matainajām ķermeņa daļām, ceļu locītavām un ādas krociņām.No odiem var izvairīties:

• paliekot mājās rītausmā, rietā un agrā vakarā;
• nēsājot apģērbu ar garām piedurknēm un starām;
• lietojot piemērotu insektu atbaidīšanas līdzekli;
• mājvietas tuvumā odu vairošanos var ierobežot, samazinot stāvoša ūdens pieejamību.


Līdzekļa pielietojums Produkta nosaukums Tilpums Aizsardzība pret insektiem  Produk- ta forma Kam piemērots Aizsar- dzības ilgums Pielietojums  Apraksts Akcija 06.2020.
lai atvairītu insektu Aerosols Bros pret odiem un ērcēm  90 ml no odiem un ērcēm aerosols bērniem no 1 gada vecuma 7 st. uz drēbēm un ādas Efektīvs līdzeklis. Ērti lietojams, pateicoties aerosola formai. Var uzklāt uz ādas vai apģērba. Atbaida odus (līdz 8 stundām) un ērces (līdz 4 stundām), vienlaikus nodrošinot aizsardzību pret to izplatītajām slimībām, tai skaitā meningītu un ērču pārnēsāto boreliozi.  
Aerosols Bros MAX pret odiem un ērcēm  90 ml no odiem un ērcēm aerosols bērniem no 1 gada vecuma 7 st. uz drēbēm un ādas Īpaši efektīvs pret ērcēm, odiem un citu kukaiņu atbaidīšanai.  Viegli lietojams. Nodrošina pastāvīgu aizsardzību pret kukaiņiem un izturību pret slimībām, piemēram, meningītu vai Laimas slimību jeb laimboreliozi.  
Odu atbaidīšanas līdzeklis Bros bērniem  50 ml no odiem šķidrums bērniem no 1 gada vecuma 6 st. uz drēbēm un ādas Maiga, patīkama smarža. Nodrošina efektīvu aizsardzību.   
Sprejs Zig Zag Tropical  bez aromāta 100 ml no parastajiem odiem, dzēlējodiem  un ērcēm sprejs bērniem un pieaugušajiem  līdz 5 st. uz drēbēm un ādas Bez aromāta. 15%
Sprejs Zig Zag Tropical  ar aromātu 100 ml no parastajiem odiem, dzēlējodiem  un ērcēm sprejs bērniem un pieaugušajiem  līdz 5 st. uz drēbēm un ādas Ar ģerāniju un citronzāles aromātu. 15%
Sprejs Zig Zag pret ērcēm   100 ml no parastajiem odiem, dzēlējodiem  un ērcēm sprejs bērniem un pieaugušajiem  līdz 5 st. uz drēbēm un ādas Bez aromāta. 15%
Aerosols Helpic pret ērcēm  100 ml no ērcēm, odiem sprejs bērniem un pieaugušajiem  līdz 6 st. uz drēbēm un ādas Ar bioloģiski aktīvām vielām uz dabiskas bāzes. Ūdensnoturīga aizsardzība, saglabājas arī pēc stipras svīšanas. 15%
Aerosols Helpic pret odiem  100 ml no ērcēm, odiem sprejs bērniem un pieaugušajiem  līdz 6 st. uz drēbēm un ādas Ar bioloģiski aktīvām vielām uz dabiskas bāzes. Ūdensnoturīga aizsardzība, saglabājas arī pēc stipras svīšanas. 15%
Izsmidzinams pretodu līdzeklis CHICCO, 2M+ 100 ml no odiem sprejs zīdaiņiem no 2 mēnešu vecuma un bērniem, kā arī pieaugušajiem vismaz 3 st. uz drēbēm un ādas Satur dabiskas sastāvdaļām. Nesatur alkoholu, fiksetanolu, parabēnus un krāsvielas.   
Mitrinošs krēms CHICCO pret odiem, 2M+ 100 ml no odiem krēms Zīdaiņiem no 2 mēnešu vecuma un bērniem, kā arī pieaugušajiem. vismaz 3 st. uz ādas  Dermatoloģiski pārbaudīts uz jutīgas ādas. Bez alkohola, krāsvielām, parabēniem un fiksetanola. Pirms lietošanas izlasiet instrukciju un brīdinājumus uz etiķetes.  
Rullītis CHICCO pret odiem, 2M+ 60 ml no odiem rullītis zīdaiņiem no 2 mēnešu vecuma un bērniem, kā arī pieaugušajiem vismaz 3 st. uz ādas  Dermataloģiski pārbaudits. Nesatur alkoholu, fiksetanolu, parabēnus un krāsvielas. Pirms lietošanas izlasiet lietošanas instrukciju uz iepakojuma!  
Pretodu rokassprādzes CHICCO, 3Y+ gab. no odiem rokas- sprādze bērniem no 3 gadu vecuma vismaz 3 st. Rokassprādzi lieto, uzliekot uz rokas. CHICCO rokassprādzes ir ūdensnecaurlaidīgas, piemērotas visai ģimenei. Sastāvā ir citronzāles eļļa.  Pirms lietošanas izlasiet instrukciju uz iepakojuma!  
Pretodu piestiprināmi klipši CHICCO, 3Y+ gab. no odiem klipsis bērniem no 3 gadu vecuma vismaz 3 st. Pretodu klipšus lieto, piestiprinot pie apģērba, virsmām, bērnu ratiem u. c. Viegli piestiprināmi pie apģērba, bērnu ratiem. Satur citronzāles eļļu. Pparedzēti lietošanai visai ģimenei. Pirms lietošanas izlasiet instrukciju uz iepakojuma!  
Pretodu ierīce CHICCO ar ultraskaņu, slēdzama rozetē, 0M+ gab. no odiem ierice zīdaiņiem no 0 mēnešu vecuma, bērniem un pieaugušajiem 24 st. diennaktī Ierīci izmanto, iespraužot kontaktligzdā. Ierīca darbojas, savienojot ar rozeti. Pirms lietošanas uzmanīgi izlasiet instrukciju.  
lai palīdzētu pēc koduma Gels Helpic pēc insektu dzēlieniem  30 ml   gels bērniem un pieaugušajiem    uz ādas Tūlītējas iedarbības gels uz augu bāzes ādas pasargāšanai un kopšanai pret niezi un pietūkumu pēc tādu insektu dzēlieniem kā parastie odi, dunduri, bites, lapsenes, kā arī pēc skudru kodumiem un medūzu cirtieniem. Gels dezinficē dzēliena vietu, novērš niezi un ādas apsārtumu. Uzreiz iesūcas ādā un neatstāj taukainu kārtiņu.  Ūdensnoturīgs.
Tīrs dabas produkts. Sastāvā: ūdens, spirts, glicerīns, lielo ceļteku lapu ekstrakts,  pelašķu, kumelīšu un mārpuķīšu ziedu ekstrakti.
15%
Ierīce Aeroxon ērču izņemšanai ar lupu gab.   ierīce zīdaiņiem, bērniem un pieaugušajiem    uz ādas  Vienkārša un droša ierīce, lai cilvēkiem vai dzīvniekiem izvilktu no ādas piesūkušās ērces.  15%
Rullītis CHICCO pēc odu kodumiem, nomierinošs 3M+ 10 ml   rullītis zīdaiņiem no 3 mēnešu vecuma un bērniem, kā arī pieaugušajiem   uz ādas  Ideāli piemērots jutīgai mazuļa ādai. Samazina ādas kairinājumu pēc kukaiņu kodumiem vai citiem ārējiem faktoriem. Dermatoloģiski pārbaudīts uz jutīgas ādas. Hipoalerģisks: samazina alerģiju risku. Ideāli piemērots grūtniecēm. Neatstāj taukainus traipus. Pirms lietošanas izlasiet instrukciju uz iepakojuma!  


 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.