LV
RU

Sapūta!

Sapūta!


Tveicīgā laikā tā vien gribas pastāvēt caurvējā vai pie kondicionētāja, bet rezultātā – savilkts kakls, stīva mugura, un tad vēl uzrodas herpes...


Izskaidrojums vienkāršs – siltuma ietekmē palielinās asins pieplūde, bet aukstums sašaurina asinsvadus, tā samazinot asins plūsmu, tāpēc kādas ķermeņa daļas sildīšana vai atdzesēšana izraisa reflektoru organisma atbildi un notiek, piemēram, muguras saknīšu nervu apaukstēšanās. Biroja darbinieki visbiežāk grēko, kondicionētāju telpā noregulējot uz ievērojami zemāku temperatūru, nekā tā ir ārā, bet tas var izraisīt hronisku kakla nervu iekaisumu un arī galvassāpes, jo vēsuma ietekmē sašaurinās asinsvadi un rodas spazmas, kas apgrūtina asinsriti smadzenēs.

Visbiežāk no apsaldēšanas cieš plecu un kakla daļa, kā arī jostas apvidus. Cilvēkiem nereti šķiet – ak, tas tāds nieks, bet arī vienkārša apsaldēšanās, ja to laikus neārstē, var izraisīt nopietnas veselības problēmas. Piemēram, tiem, kuriem ir hroniska osteohondroze vai muguras sāpes, ko izraisījusi nepareiza darba slodze, jutīgās vietas pasargāšana no aukstuma ir vienīgā iespēja, kā izvairīties no slimības saasinājuma. Tāpat nevajadzētu sasvīdušiem stāvēt caurvējā, mesties aukstā ūdenī vai gulēt vēsās pludmales smiltīs. Pēc peldēšanās jānoslaukās un ap pleciem jāapliek dvielis.

• Savilkta spranda un muguras gadījumā pašsajūtu uzlabos viegla tās izkustināšana un masāža, kas veicina asinsriti, taču slimības akūtajā periodā sāpošo vietu nav ieteicams spaidīt un staipīt.

• Savilkto muskuli var sasmērēt ar kādu no aptiekās nopērkamajām bezrecepšu ziedēm un pārsegt ar siltu šalli. Par iekšķīgi lietojamiem medikamentiem, kas mazina sāpes un reizē ārstē iekaisumu, jākonsultējas ar farmaceitu.

• Braucot transportlīdzeklī vai uzturoties caurvējā telpās, muguru var pasargāt, ja ap pleciem tiks apmests lakats vai šalle.


Herpes

Caurvējš un apaukstēšanās var būt arī herpes vīrusu veicinošs faktors. Par aukstumpumpas drīzu parādīšanos liecina nieze, dedzināšana un spīlējoša sajūta uz lūpām, mutes apvidū, uz zoda vai citām ķermeņa daļām. Efektīvi ir plāksteri (speciālas plēvītes), kas apstādina aukstumpumpas veidošanos jau uzlīmēšanas brīdī. Var lietot arī aptiekās pieejamos bezrecepšu krēmus, bet serums pret aukstumpumpām ir gan ārstējošs, gan noder herpes infekcijas izsitumu profilaksei.

Muguru var savilkt arī dārza darbi, sevišķi ilgstoša ravēšana vienā pozā. Nereti stīvums ir tāds, ka ne atliekties, ne iztaisnoties! Tāpēc jāgādā, lai muskuļi nenogurtu un slodzi nepārnestu uz locītavām. Ķermenim visdabiskākā poza ir četrrāpus, jo tad slodze sadalās vienmērīgi. Atpūtas pauzes noteikti nepieciešamas!

Kaklu savelk arī stress, pārslodze un neizgulēšanās, jo muskulim samazinās asins apgāde. Saspringums ir sāpīgs, tas ierobežo kustības un saglabājas 3–4 dienas. Šajā laikā svarīgi izvairīties no caurvēja un sāpīgo vietu turēt siltumā.
 
JAUNS PRODUKTS / ĪPAŠIE PIEDĀVĀJUMI
Aija:
Mans paziņa ir pārdzīvojis sirds infarktu, bet neko nav jutis. To, ka ir bijis infarkts ir uzzinājis pēc krietna laika. Kā rīkoties šādam cilvēkam, kuram pēc pārciesta sirds infarkta, kuru pats nav jutis, pašsajūta ir normāla. Vai būtu jāveic kādi papildus izmeklējumi? Vai profilaktiskos nolūkos būtu jāsāk lietot kādi medikamenti? Aija
Oļegs Orlovs - kardiologs
Ir gadījumi, ka cilvēks ir pārcietis miokarda infarktu, bet pats par to nemaz nezin vai to neatceras. Gadās, ka miokarda infarkts ir nomaskēts ar citu problēmu (mugurkaula slimība, žultsakmeņu slimības un citas). Pilnīgi nemanāms miokarda infarkts ir iespējams pacientam ar cukura diabētu. Pirmās aizdomas par iespējami pārciestu miokarda infarktu var būt veicot EKG (elektrokardiogrāfijas) izmeklējumu. Tad tiek indicēts EHO (vizuāla ultraskaņas diagnostika) izmeklējums un VEM (veloergometrijas tests sirds elektriskas aktivitātes diagnostikai). Pēc šiem izmeklējumiem var ar ļoti lielu pārliecību pateikt, vai pacientam jau ir pārciests miokarda infarkts, vai arī pacientam ir potenciāli augsts miokarda infarksta risks. Pēc tam kardiologs runās ar pacientu jau par citu invazīvo diagnostiku.